کندلوس کیمیای سبز

جوانی درمان و زیبایی با اسرار سبز طبیعت

برای آرامش اعصاب چه باید خورد؟


بیماری روحی ، بیماری‌ای نیست که به‌طور ناگهانی بروز کند، بلکه در اثر یک رشته علل پیش می‌آید.

خوشبختانه بعضی از دلایل بروز بیماری‌های روانی صرفاً به تغذیه مربوط می‌شوند ، بنابراین می‌توان با تغییر شیوه‌ی رژیم غذایی آن را برطرف ساخت. از مدت‌ها پیش ثابت شده است که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند یک نوع جنون ایجاد کند.

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که تحت رژیم‌های غذایی فاقد ویتامین‌های گروهB قرار گرفته‌اند، به اختلال روانی، اضطراب شدید و افسردگی مبتلا شده‌اند.

این آزمایش‌ها به صراحت ثابت می‌کند که کمبود ویتامین‌های B می‌تواند یکی از علل اصلی بعضی از اختلالات روانی باشد. گروهی از دانشمندان در سوئد، مغز اشخاصی را که در حالت جنون از دنیا رفته بودند، با مغز اشخاصی که با مرگ‌های ناگهانی و به‌طور عادی مرده بودند تشریح و مقایسه کردند و دریافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود ندارد. این چهار ماده عبارت است از: 1- آدنین، 2- تیامین، 3- سیتوزین، 4- گوآمین .

این چهار ماده در گوشت‌ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند ،جگر، مغز و قلوه وجود دارد.

کمبود ویتامین های گروه B باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید ، افسردگی ، عصبانیت و فشار عصبی می شود.

اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص تیامین (ویتامین B1) است و اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای (کربوهیدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین شدیدتر خواهد بود.

چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد. شیر و فرآورده‌های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می‌شوند. توصیه می‌شود مصرف آنها را جدی بگیرید.

خوب است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می‌شود که ویتامینD به میزان کافی در روده‌ها باشد. اگر شما زندگی بدون تحرک و آرامی دارید ،می‌توانید مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. در این مورد توصیه می‌شود غذای خود را با یک قرص ویتامین‌ِِِD تقویت نمایید.

در حال حاضر بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین‌ها غافل نشوید.

همان‌طور که ذکر شد کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین (ویتامین B1)، نیاسین (ویتامین B3) و پیریدوکسین (ویتامین B6) می‌تواند اختلالات عصبی وخیمی را به‌وجود آورد.

منابع ویتامین های گروه B به طور کلی شامل: مخمر (ماءالشعیر)، جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است . به طور اختصاصی نیز :

مواد غذایی غنی از B1 : مخمر آب جوی موجود در ماء الشعیر ، گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زمینی، جوانه گندم و نان های سبوس دار است.

مواد غذایی غنی از B3 : مخمر آبجو ، بادام زمینی و گوشت است.

مواد غذایی غنی از B6 : جگر گاو، موز ، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال است .

برای داشتن اعصابی آرام ، همیشه به مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنید.

برای حفظ سلامتی و لذت بردن از شادابی زندگی ، باید غذاهای مصرفی حاوی انواع ویتامین‌ها باشد؛ چرا که غذاهای سرشار از ویتامین برای کار منظم سیستم عصبی لازم است.

زمانی که در اشخاص سالخورده عوارض عصبانیت ، به ‌صورت خستگی بروز می‌کند، نشانه‌ی این است که باید ماده‌ی غذایی مناسبی مصرف شود؛ بخصوص وقتی شخص کم خوراک باشد، میزان قند خون پایین می‌‌آید که در این مواقع مصرف یک قاشق عسل ، یک عدد شکلات ، یک لیوان شیر یا آب میوه، کمی پنیر و بیسکوییت توصیه می‌شود.

وقتی عصبانی و بی‌حوصله شدید، تا آن‌جا که ممکن است علت واقعی آن را بررسی و کشف کنید و اگر نتوانستید به پزشک روانشناس مراجعه نمایید تا او به شما کمک کند.

فراموشی‌ و ضعف حافظه نیز از کمبود غذایی به‌وجود می‌آید. روانشناسان می گویند که فراموشی علامت چیزی است که پیوندی با پیری ندارد و می‌تواند عارضه‌ی کمبود غذایی باشد.

لازم به‌ یادآوری است که تغذیه‌ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می‌گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می‌گردد. توصیه‌ی همه‌ی متخصصان این است که به آن‌چه می‌خورید دقت کنید و سعی نمایید مواد غذایی مغذی و مفید را بر مصرف موادی با ارزش غذایی کم، ترجیح دهید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام تیر ۱۳۹۰ساعت 18:13  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

برای استفاده از پوست درخت بلوط می‌توان آن را آرد كرده و با عسل مخلوط كنید و یا اینكه یك قاشق آن را دبلوط Oak Bark گز علفی (شیره بلوط
بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است و در ایران در جنگل‌های كردستان، ‌لرستان و كهكلویه می‌روید. ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا ۵۰ متر و قطر تنه آن به ۳ متر نیز می‌رسد‌.
 گروه : سبک زندگی / تغذیه و رژیم / موادغذایی و خواص آنها
بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است و در ایران در جنگل‌های كردستان، ‌لرستان و كهكلویه می‌روید. ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا ۵۰ متر و قطر تنه آن به ۳ متر نیز می‌رسد‌. برگ‌های درخت بلوط پنجه‌ای و مانند انگشتان دست می‌باشد. میوه درخت بلوط كه به‌نام بلوط معروف است مانند فندق بوده و در پیاله‌ای جای می‌گیرد
تركیبات شیمیائی:
پوست و برگ درخت بلوط دارای تانن، قند، اسید گالیك، اسید مالیك، كوئرسین Quercine، موسیلاژ، پكتین، ‌رزین و روغن است.
خواص داروئی:
بلوط از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است.
خواص میوه بلوط:
میوه بلوط از قدیم‌الایام مورد مصرف بوده و از آن به‌عنوان غذا استفاده می‌كرده‌اند‌. حتی اگر آن را خشك و آرد كرده و با آرد گندم مخلوط می‌كنند و از آن نان تهیه می‌نمایند‌. می‌توان بلوط را بو داده و سپس آن را آرد كرده و از آن چائی تهیه كرد. مقدار مصرف آن یك قاشق چایخوری در یك لیوان آب جوش می‌باشد‌. این دم‌كرده را می‌توان برای موارد زیر به‌كار برد.
۱- بواسیر را برطرف می‌كند.
۲- اسهال ساده و اسهال خونی را رفع می‌كند.
۳- درد معده و گاز معده را برطرف می‌كند.
۴- برای رفع كم‌خونی مؤثر است.
۵- نرمی استخوان را درمان می‌كند.
۶- برای تقویت عمومی بدن مؤثر است.
۷- برای معالجه اسهال اطفال، ‌در بلوط را با كاكائو مخلوط كرده و دم‌كرده آن را به اطفال می‌دهند.
خواص درخت بلوط:
برای استفاده از پوست درخت بلوط می‌توان آن را آرد كرده و با عسل مخلوط كنید و یا اینكه یك قاشق آن را در یك لیوان آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم كنید.
۱- خونریزی‌ها را متوقف می‌سازد.
۲- درمان‌كننده بواسیر خونی است.
۳- خاصیت ضد عفونی دارد.
۴- ادرار را زیاد می‌كند.
۵- ترشحات زنانه را از بین می‌برد.
مصارف خارجی پوست درخت بلوط :
برای استفاده خارجی از جوشانده پوست درخت استفاده می‌شود. بدین منظور باید ۱۵ گرم پوست درخت را در یك لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد تا حجم آن به دوسوم تقلیل یابد. از این جوشانده می‌توان به‌عنوان كمپرس استفاده كرد و یا آن را در وان حمام ریخته و در آن استراحت نمود.
۱) خون‌مردگی را درمان می‌كند.
۲) اگزما را از بین می‌برد.
۳) برای درمان بیماری‌های پوستی در وان حمام كه در آن جوشانده پوست درخت بلوط را ریخته‌اید به مدت یك‌ربع ساعت استراحت كنید.
۴) اگر واریس دارید این قسمت‌ها را با جوشانده پوست بلوط كمپرس كنید.
گز علفیدر اثر نیش زدن حشره‌ای مخصوص به برگ و یا شاخه‌های درخت بلوط ماده‌ای به بیرون تراوش می‌كند كه در اثر مجاورت با هوا سفت شده و به‌صورت دانه‌هائی به قطر ۲ سانتی‌متر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می‌شود. برای استفاده از گز شاخه‌های درخت را تكان می‌دهند تا دانه‌های گز به زمین بریزد. البته این دانه‌ها مخلوط با برگ و پوسته درخت است كه باید تمیز شود. گز علفی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است. برای استفاده طبی از گز علفی می‌توان آن را با عسل مخلوط كرد و یا جوشانده آن را تهیه نمود. (۵۰ گرم در یك لیتر آب جوش)
خواص گز علفی:۱) قابض است.
۲) خونریزی‌ها را متوقف می‌سازد.
۳) مقوی معده است.
۴) تقویت‌كننده دستگاه تنفسی است.
۵) سینه را نرم و صدا را صاف می‌كند.
۶) سرفه‌ها را برطرف می‌كند.
۷) تنگی نفس را درمان می‌كند.
۸) برای معالجه بواسیر گز علفی را با عسل مخلوط كرده و بر روی بواسیر بگذارید.
مضرات:
مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.
انجمن درمانگران ایران
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام تیر ۱۳۹۰ساعت 13:31  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

پیوست:وام‌واژه‌های ترکی در فارسی


ترکی آباجی-آبازه-آبجی-آتابک-آچار-آچمز-آخته،اخته-آداش،آتاش-آزوقه-آغا-آغاجی-آغروق،آغرق-آق(تر.مغولی)-آقا(تر.مغ)-آقاسی-آق پر-آقچه(تر.مغ)آق سقل-آقسنقر-آلاچق،آلاچیق،آلاجو،آلاجق، آلاچق=آله چوق-آلاخون والاخون-آل تمغا(تر.مغ)-آلتون(تر.مغ)-آلتون تمغا(تر.مغ)-آلمانچی، الامانچی،المانچی-آماج-آیزنه-اتا-اتابک-اتابیک-اتاق-اتاقه،اتاغه-اتالیق-اتلیغ-اجاق-اختاجی،اختاچی -اخته-ارتاق،ارتاغ-(ارتق)-ارخالق،ارخلق-اردک-اردو،اوردو(تر.مغ)-ارسلان-ارمغان،یرمغان-ارمک، اورمک، اورماک- اروق،اروغ،اوروغ،اورق(تر.مغ)-ارومچک-ازقنوغ،ارقنوغ(؟)، ازگنوخ،اورقنوغ –ازنگو،ازنگه-ازنگه قورچی سی-ازوق،آزوق-اشتُق-اطسیس،اتسز،اتسیز-اغری،اوغری -افندی (ازAuthenticus لاAueentcosیو)-اقجه،آقچه،اقچه(تر.مغ)-اکدش-اَکه-اُگا-اَل(تر.مغ)-الاغ، اولاغ،اولاق،الاغجی،الاغچی(تر.مغ)-اُلام(تر.مغ)-الجار،ایلجار،یلجار-الجه،اولجا،اولجه،الجی،الچ (تر.مغ)-آلچوق(تر.مغ)-الغ(تر.مغ)-اُلکا،اولکا،اولکه،الکه-اُلنگ-اولوس(تر.مغ)-اَلوک(تر.مغ)-اُمّا،اماخ- اناکه،اناکه-انگه،ینکه،یینگه،ینگه-اِواوغلی،اواقلی-اوبه-اوتراق،اتراق،اوتوراغ-اوجاق،اجاق-اودئیل-اورتاغ،اورتاق،ارتاق-اوردو،اردو-اورق،اوروغ،اوروق(تر.مغ)-اورقنوغ،اورقنوق،ازقنوق،ازگنوخ-اوشاق،اشاق-اوغ،اوق(تر.مغ)-اوغر،اوغور-اوگا،اوکا،اگا-اولتگ-اولچامیشی،الجامیشی-اونباشی-اویماق(تر.مغ)-ایماق—ایاق،ایاغ-ایاقچی-ایبک-ایت ئیل-ایت بورنی-ایچکی(تر.مغ)-ایرقی-ایرقی قلمه-ایز-ایشک-ایشک آقاسی-ایشکچی-ایشک آقاسی باشی-ایغاق،ایقاق(تر.مغ)-ایغر-ایل(تر.مغ)-ئیل-ایلاق،ییلاق-ئیلان ئیل-ایل بیگ-ایلجار،الجار-ایلجی،ایلچی-ایلخان(تر.مغ)-ایلخی-ایلغار،یلغار-ایلغامیش(تر.مغ)-ایلیغ آقاجی-ایلی(تر.مغ)-ایناق،ایناغ-ایناک،انای-ایناقچی،ایناکچی-باجاغلو،باجغلو-باجقلی-باج اوقلی-باجناق،باجناغ-باروت-باسقاق-باسمه،باصمه-باسمه چی-باشلق-باشلیق-باشماقچی-باشی-بالش،بالشت(تر.مغ)-بای-بخورتیکان(ترکی آذرپاتگانی)-بخولق-بشقاب(پشقاب)-بشماق،باشماق،بشمق-بشماقچی-بغاز،بوغاز-بغچه،بقچه،بوغچه-بُغرا،بوغرا-بقاول،بکاول-بقاولی، بکاولی-بکتاش،بک،بیک+تاش-بکتر،بگتر-بکتغدی-بکلربیک،بگلربگ،بیگلربیگ-بگ،بیگ،بک،بیک-بگلر-بگم-بَگماز-بِگماز-بلاق،بولاق-بلگا-بِن-بنجاق،بنجق،بنجوق-بنجاق،بنچاق-بنجه-بنجیک،بنچیک –بَنُم-بوران-بولاغ اوتی-بهادر-بی بی-بیتکچی(تر.مغ)-بیرق-بیک،بیگ-بیگلر،بیکلر،بگلر-بُیوک-بیگم-پاپاخ-پاتوغ(پارسی-ترکی)-پارس ئیل،بارس ئیل-بچاق،بچق-پرچم،برجم-پکمز،بگماز-پوخ-پیچی ئیل-پیسی- تابوغ(تر.مغ)-تاسمه،تسمه-تاش -تُتماج-تخماق-ترخان،طرخان(تر.مغ)-ترکان،ترکن-تغار-تگین،تکین-تلمبه،تلونبه،تلومبه-تمغاچی(مغ.تر)-تَنگَری-تنگوزیل-توپ-توتون-توشقان ئیل-توق، توغ -توک-تومان،تومن(تر.مغ)-تیَرم-تیول-جاتاغ،چاتاق-جار-جارُبلجار-جارچی-جارچی باشی-جغرات، سقرات،صغراط-جلیتقه(از فر)-جلوjolaw-جوانقار،جرانغار-جوخ،چوخ،چوق،جوق-جوخه،جوه،جوغ-جَیران-چاپار-چاتلانقو،چاتلانقوش،چتلاقوچ-چاتمه،چاتماق،چاتماقلیغ-چاخان،چخان-چاخماق، چخماق،چخماخ- چاق،چاغ-چاکر؟-چال-چالانچی-چالش-چاوش،چاووش-چَپار-چپاول-چَپَر-چپق،چوبوق-چَپَو-چپوچی-چَچَک-چُرَک-چروک،چورک-چَریک-چِغ،چق،چیغ-چغرات،جغرات، یوغورت، صقرات،صغراط-چقچقی-چَقَر-چُک-چکمه-چُگُر،چگور-چگرچی-چلاق،چولاق-چلبی-چَلَگ-چله-چِلیک-چماق،چوماق-چمباتمه،چنباتمه،چونقاتیمه -چمچه،چمچم-چنداول،چندول-چندل؟-چنگ-چول-چی-خاتون-خاقان-خان-خانم-ختو،خوتو(تر؟)-دادا،دده-داداش،داش-دادبک(بگ)-دادو،دادی –داروغا،داروغه(تر.مغ)-داغ(کوه)-داقو-دالائی لاما-دانِشق،دانشمق-دُرنا-دوستاخ،دُستاق،دوستاق-دگش-دکنَک-دَنگَل-دوشک،توشک،تشک -دوقلو،دوغلو-دهباشی(پ.تر)-دیشلمه(گازنگیر)-دیلاق-دیلماج-ساتگنی-ساتگینی-ساج-ساچق-ساچمه-ساچوق-ساخلو-ساغری(کیمخت)-ساق-سوباشی، سباشی-سبای،سبه-سپور-سَرغو-سِرَم-سغراق،سقراق-سقلمه،سقرمه،سغلمه،سورمه-سقناق-سنجاق، سنجق،سنجوق،سِنجق-سنجاق-سنجر-سُنقُر،سنقور-سورتمه-سورچی-سورسات،سیورسات-سوَرن-سوغات؛سوقات(تر.مغ)-سوگلی(ازسومک،دوست داشتن)-سولوق(تر.مغ)-سیک-سیورغال(تر.مغ)-سیورغامیش-شاپلاق،شپلاق،شپلق-شِحنهَ(تر.مغ)- ششلیک(ترقفقازی)-شلاق(تر.مغ)-شلتاق-شُنداق-شیرالغو،شیرالغه(تر.مغ)-شیشلیک(سیخی)-صاطور،ساتور-صغراط،صغرات-طابور-طرغان،طرگن(انبوه لشکر ازطیرمک گردکردن)-طرغو،طرقو،ترغو-طغان،طوغان-طغراء،طغری تازی شده ی طورغای=طرقه –طغرل-طو-طواشی،طابوشی،طاپوچی-طوپ-طوپچی-طوزغو-طوزلق-طوغ،توغ،توق-طُوی-طیار (تر.مغ)-غاز،قاز-غازGaz-غازایاقی،پای غازی-غازغان،قازقان،غزغن-غازی خیری-غازی عتیق- غامیش گذاشتن(تر آذری)-غَجَر-غجرچی-غدقن،قدغن،قدغه،قداغان(تر.مغ)-غُرُق،قرق،غروق،قوروق-غوچ، قوچ-غورت،قورت-فارغ خطی(گرفته شده ازترکی)-فاق-فَنار (ازفرFanalازایتا Fanale مستعارازیو)–فنر-فوجین(ترختا)-فیل دوقز(ازفرFild'Ecosseنخ اسکاتلند)-قائن-قاب-قابتورقای، قابتورقه،قبترقای،قبتورقه(تر.مغ)-قابجی،قاپوچی-قابلُق-قابلمه-قابوق-قاپ،قاب-قاپُق-قاپو-قاپوچی باشی-قاپودان(کاپیتان)-قاپوق-قاپول،قابول-قاپوق،قپق،قباق،قپاق،قبق-قاپی-قاتق،قتق-قاتمه-قاتی (ازتر قاتمک،قاتمق)-قاتیق-قاج،قاچ-قاچ،قاش-قاچاق(فراری)-قاچاقچی-قاچ قاچ-قاراشمیش، قارشمش،قارشمیش-قارپوز-قارساق(لاCorsak)-قازایاغی،غازایاقی،قازایاقی،پای غازی-قازقان، قازغان،قزقان،قزغان،خاژغان،غزغن،قازگان-قاس-قاسنی-قاشق،قاشیق-قاغان،قاقان،خاقان-قاق-قالپاق، قلپاق-قالپاقچی-قالتاق-قالتاقچی-قالنجه-قام(تر.مغ)-قاولوغ-قاووت،قاوت،قاود-قاوون-قاهوت، قاووت-قایق-قایقچی-قاین-قباق،قپاق،قپق،قبق،قاپوق-قبراق- قبزقه،قبرقه-قپو-قپوز،قوپوز-قترماق-قُتسُز-قَتِق-قاتق-قتلغ،قوتلوغ،قوتلوق-قچ،قوچ-قاجار-قجرچی،غجرچی(مغ.تر)-قدغنچی-قرا-قرآغاج –قرابُغا-قراتغما-قراچور،قراچوری،قراچولی،قلاچوری-قراسنقر-قراسوران(سیاهی راننده،قره سوران ، قراسورن-قراطاط-قراطاوخ-قراغ،قراق،قرق(تر.مغ)-قراغوش-قراقادین-قراقروت،قره قروت-قراقلاغ- قراقوش-قراول-قربان-قرت،قورت-قرت-قرچی،قورچی(تر.مغ)-قرق(خشک)-قرقی-قرمساق، قورمساق،قورومساخ-قرموت-قرمه،قورمه،قاورمه-قرناق،قرنق-قروت،قوروت-قَرَه-قره آغاج،قراآغاج-قره پازی-قره خزک-قره زله-قره غاج-قره قاط،قراقاط،قراطاط-قره قولاخ،قره قولاق-قره گیله-قره یراق-قزاق(ترکی شده روسی Kosakفرانسه ایCosaque)-قزل-قزلباش(سرخ سر)-قزلجه، قیزیلجه –قسراق-قشقرق،قشقره-قشلاغ،قشلاق،قِشلق(تر.مغ)-قیشلامیشی-قُشُن،قشون،قوشون-قشو-قُل-قلّاج، قولاج-قلاجو،قلاچو-قلچ-قلاش-قلاوز،قلاووز-قلوز،قلووز،قلابوز-قَلج-قلمچاق،قلچماغ-قلدر، قولدور (تر.مغ)-قلق-قلقچی-قلماش-قلیچ،قلیج-قَمچی-قمیش،قامیش-قناغلق،قنغلا(تر.مغ)-قنجوقه-قنداق-قندوز،قندس-قُنق،قونوق-قوبجور،قبچور،قبجور، قفچور(تر.مغ)-قورباغه،قورباغا،قوربغا،قوربغه-قوربیگی-قوپوز،قپوز-قور-قورت-قورت-قورت-قورچی،قورجی-قوریلتای-قورماج-قورمه،قورمگ، قرمه،برشتن-قوروت-قوش-قوشجی،قوشچی-قوسلامیش(تر.مغ)-قوطی،قوتی-قول-قوللرآقاسی،قللر آقاسی-قوی ئیل-قیتول(تر.مغ)-قیجا،قیچا،قیچی-قیچاجی،قیچاچی-قیچی-قیشلامیش-قیقاج،قیقاچ، قیغاچ-قیلیچ-قیلیچ قورچی سی-قیماز-قیماغ،قیماق-قیمه-قین-کاکا(تر.جغتایی)-کاکُل،کاکول(تر.مغ) –کاکوتی،کاکوتی،ککتو(از تر.کلیک اوتی.کبک سیاه)-کاول(کوتاه شده بکاول)-کُتَک،کوتک-کُتَل، کوتل-کُراوغلی-کَرَفک،کرفکه-کُرنِش،کورنش(تر.جغتایی=گورنیش)-کَسَکن-کسمهَ-کشیک،کشک-کشیکچی-ککلیک اودی-کَنُدَُلان-کنکاش،کنکاج،کنگاج،کنگاش(مغ-تر)-کوتال چی،کُتَل چی،کوتل چی(تر.مغ)-کوتَل،کتل-کوج،کوچ(تر.مغ)-کورکا(تر=کهورکای،کورکه)-کوشی(تر.مغ)-کوک(کبود، آبی)-کوکلتاش(تر.مغ)-کوله-کولاک-کومک،کمک-کویلَک(پیراهن)-گزلک،گَزلیک-گُزلیک-گلن-گلنگدن (رونده وآینده)-گوبَلَک(سماروغ)-گَوت(سرین)-گُوتروGötürüگتره یی-گوج،گوچ-گَودَه(تن،بدن) –گورخان-گورکGūrk(حسن،زیبایی)-گورکه-گورَن(ترکی جغتایی گوران)-گورنِش،کُرنش-گوز Goz(چَشم)-گوک(تر.مغGök)-گوگ-گولGöl(دریاچه،تالاب)-لاب،لاپ-لترتمه(تر؟لترمه)-لُچک –لقانطه(ترکی از ایتالیاییLocarda)-مارس-ماشه-مَِرال(گاوکوهی)-مِزغان=مزقان فر ترکی شده موزیکان-مزقانچی،مزغانچی-مُشتُلق( از پارسی مژده+ترلق=کیک پسوند نسبت)-مَمَه-مَنتو- مَنگلی، مینگلی،مینگلیغ-مورچال،موریچال-موری(تر.جغتایی،پنجروقنات)-موزقانچی،موزیکچی،موزیکانچی، مزقانچی-میتین-مین(هَزار)-مین باشی-نازلوبیه(پ.تر ناز+تر.لو پسونداتصاف+بیه کودک خرد)-نَرکهَ، نارکه،نرک(=حلقه یاپرهونی که گرد چیزی ایجادکنند نرک،جرگه)-نوئین،نوین،نویان(تر.مغ)-نوکار، نوکر(تر.مغ)-واخچی-واش-وُثاق(ترVosaγ،تراطاق،تراتاق ترOda)-وثاق باشی-ورساقی-وشاق (تر.اوشاق،اوشاخ،تازی شده.وشاقی،اوشاقی)-وشاق باشی-وَشَق-ون(تر.ختایی،هزارسال)-ویس قنسول،قونسول(ترکی شده ازفرانسه ای)-هاریزقورچی سی-هِراوُل،هرول-هردمبیل:هردنبیر-یاتافان، یاطاقان-یاردانقلی(تر؟)-یارغو،یرغو(تر.مغ)-یارغوچی-یارم ماهوت(تر.هند)-یاساق(تر)،یساق(مغ)-یاسامه(تر.مغ) -یاساول،یساول(تر.مغ)-یاسق،یسق،یساق-یاغی-یالانچی-یالغوز،یالقوز(تر.جغتایی)-یامان(تر.مغ)-یتاغ،یتاق-یدک-یُرغا،یورغه-یرغوچی(تر.مغ) -یرلیغ(جغتایی.تر)-یرنداق،یرنتاق-یزک-یساول،یاساول-یسل،یاسال-یطاق،یاتاق-یُغُر،یُغور-یغلاوی(تر.پارسی=ی)-یَغلِق،یغلغ-یغما-یُغور(تر از مصدر یوغورماق=خمیرکردن)،یقور-یقه،یقا،یاقه،یاقا،یخه(گریبان)-یلجار،ایلجار،الجار-(تر.مغ)-یلخی، ایلخی-یُلدُوز،یولدوز-یلمق(تازی شده یلمهYalmaتر)-یَلَواج،یولاووج-یَنگچِری-یِنگهِ-ینی چِری-یواش،یاواش(ترجغتایی)-یوخَه-یورت(تر.مغ)-یورتچی-یورتمَه،یرتمه-یورد،یورت-یورغه،یورقه-یوروش،یورش،یرش-یوزباشی-یوغور،یغور-یونجه(؟)ییلاق-
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 19:53  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

اقطی سیاه موثر در آنفلوآنزای خوکی/آقطی سیاه (Black elderberry) در ایران به انگور کولی و خمان کبیر مع


اقطی سیاه موثر در آنفلوآنزای خوکی

آقطی سیاه

آقطی سیاه (Black elderberry) در ایران به انگور کولی و خمان کبیر معروف است. 

این درختچه معمولا در کنار جاده ‌ها و حاشیه جنگل ‌ها و در نواحی مرطوب و سایه ‌دار می‌ روید.

تاریخ‏ نگاران قدرت شفا دهندگی اقطی سیاه را به زمان بقراط نسبت می ‏‏دهند که در موارد بسیاری به پدر علم داروسازی معروف است. وی از اقطی سیاه به عنوان جعبه دارویی برای درمان بسیاری از بیماری ‏ها نام می ‏برد و معتقد است که از سرماخوردگی و آنفلوآنزا تا سوختگی‏ ها، بریدگی‏ ها و حتی طاعون را درمان می ‏کند.

عصاره ی اقطی سیاه در مبارزه با آنفلوآنزای خوکی مفید تشخیص داده شده است. مطالعات بالینی نیز کارایی آن را در برابر ویروس H1N1 تایید کرده است.

پژوهشگران در مرکز ویروس شناسی "رتروسکرین" متوجه شده‏ اند که عصاره اقطی سیاه در مبارزه با ویروس H1N1 آنفلوآنزای خوکی(نوع A) موثر است.

در یک مطالعه کنترل شده بر روی دارونماها (شبه داروها) که در محیط آزمایشگاهی انجام شد، مشخص شد که عصاره اقطی سیاه(که با نام تجاری "سامبوکول" (Sambucol) قابل خریداری و دسترسی است)، تا 70 درصد در کاهش سرایت H1N1 به سلول‏ های سالم در تکثیرهای درون سلولی موثر است. به این ترتیب که تنها 5 دقیقه بعد از دوره کمون بیماری (یعنی از زمانی که میکروب ها وارد سلول می شوند تا زمانی که علایم بیماری ظاهر می شود)، دارای اثر قابل توجهی بر سلول ‏ها(ی مورد آزمایش) است.

سامبوکول

این تحقیق جدید پیشنهاد می ‏دهد که عصاره اقطی سیاه می‏ تواند به عنوان یک راه کار دو جانبه هم  برای درمان بیماری و هم برای پیشگیری از آن به حساب آید. این مطالعات یافته ‏های قبلی را نیز تایید می‏ کند؛ به این ترتیب که در مقایسه با TamiFlu که طول دوره ی بیماری را تنها یک روز کاهش می ‏دهد عصاره اقطی باعث کاهش 4 روزه ی طول بیماری می ‏شود.

قبلاً در یک مطالعه آزمایشگاهی کشف شده بود که عصاره اقطی سیاه در مقابله با تغییر شکل H5N1 در آنفلوآنزای پرندگان هم تا 99 درصد موثر است.

براساس این نتایج دانشمندان به دنبال کسب اجازه برای انجام مطالعات آزمایشگاهی بر مبتلایان آنفلوآنزای خوکی هستند؛ که این کار در حال حاضر در اتحادیه اروپا ممنوع است.

به نظر می رسد اقطی سیاه ترکیبی را شامل می ‏شود که ویروس ها را می‏ پوشاند و مانع از نفوذ آن ها به سلول ‏‏های سالم می ‏شود؛ در نتیجه داخل سلول ‏ها قادر به تکثیر نخواهند بود. هر ویروسی که وارد سلول‏ ها می‏ شود توسط گلبول‏ های سفید بدن کشته و بلعیده می‏ شود تا ویروس را از بدن خارج کند.

"گری اسندک" از شرکت (فارماکریوروپ) تولید کننده سامبوکول می ‏گوید: "این مطالعه حالا که ما با گسترش جهانی H1N1 مواجه هستیم ارزش بیشتری می ‏یابد. در شرایط همه‏ گیری نیاز ما به جلوگیری از فرصت‏ های انتقال ویروس دارای بیشترین اهمیت است. فرمول ‏های ضد ویروس مانند این، دارای سهم ویژه‏ای در کنترل گسترش ویروس هستند.

وی ادامه می‏‏ دهد این مطالعه سودمندی عصاره اقطی سیاه را در غیرفعال کردن ویروس امتحان می‏ کند و نتایج آن بسیار قابل  توجه است. مردم زیادی این نتایج را جالب خواهند دانست. به این دلیل که عصاره می‏ تواند یک راه‏ حل امن و موثر برای پیشگیری و درمان بیماری باشد.

آقطی سیاه

دکتر "فوستر" ایمونولوژیست و گیاه‏ شناس با این صحبت‏ ها موافق است: اقطی سیاه به طور سنتی و به دلیل خواص ضد بیماری ‏اش برای کمک به حفاظت بدن در برابر ویروس‏ ها و بیماری ‏های ویروسی مثل آنفلوآنزا به کار می ‏رفته است. این باور وجود دارد که ترکیب موجود در عصاره اقطی سیاه (که در این تحقیق استفاده شده) مانع دسترسی ویروس ‏ها به سلول‏ های زنده می ‏شود.

این تحقیق جدید نشان می ‏‏دهد که این میوه‏ های بنفش تیره در کمک به سیستم ایمنی برای مبارزه با مشکلات انواع خاصی از آنفلوآنزا مثل آنفلوآنزای خوکی(نوع A) موثر است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 19:44  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

برای درمان بیماری برص(لکه های سفید پوست) غازیاغی بسیار مؤثر خواهد بود


«غاز یاغی (غازپا) »

*غازیاغی به زبان ترکی یعنی پای غاز . نوعی از آن در کوههای لرستان میروید و به «پای زاغان» معروف است. شایان ذکز است که به آن غازپا نیز گفته می شود و در کردستان به آن پاغازه می گویند

این گیاه خودرو بوده و تا کنون اهلی نشده است . از تیره اسفناجیان بوده ، دارای برگهای مثلثی سر نیزه ای با دو گوشه در پایین می باشد . ساقه خوشه هایش بی برگ و درشت و حاوی دانه های قهوه ای براق است . ارتفاع آن به 20 الی 30 سانتیمتر میرسد . اندام خوراکی آن برگ گیاه است .

1- برگ و ساقه های آن به سبب داشتن ویتامین ث زیاد برای تصفیه خون ، رقیق شدن خون و جلوگیری از فساد لثه استفاده می شود

2- بذر آن دارای هورمون های گیاهی بوده و ترشحات داخلی را تقسیم می کند

3- باد شکن ضد عفونی کننده و ادرار آور است

4- کلیه و مثانه را زهکشی و پاک می کند

5- ضماد بذر آن باز کنندۀ زخمها و پاک کنندۀ جای آنهاست

6- برای درمان بیماری برص(لکه های سفید پوست) غازیاغی بسیار مؤثر خواهد بود، برای

این منظور در فصل تابستان و پس از تنقیه با یک مسهل قوی و پاک کردن شکم، 3/5 گرم

بذر غازیاغی را با نیم گرم «زنجبیل» ، نیم گرم «عاقرقرحا(آکرکره)» و نیم گرم ریشه تربد (ویا ریشه درخت توت) را با عسل مخلوط کرده و هر روز میل نمایید ، بعد موضع برص را عریان نموده و در آفتاب بنشینید تا عرق نمایید ، این عمل را چند روز متوالی انجام دهید . پس از چند روز آثار بهبودی با پیدا شدن جوش های شبیه به آبله - که بر روی لکه های سفید ظاهر می شود و آب زردی از آنها خارج می گردد- مشاهده می شود و بیماری به تدریج برطرف شده و پوست بدن رنگ طبیعی خود را پیدا خواهد کرد

خوب است بدانید بهترین نوع بذرغازیاغی برای این منظور آن است که در گرمسیر به عمل آمده و ریز و تیره باشد ، در ضمن طعم آن تلخ تند بوده و زبان را بگزد

7- طبیعت آن گرم بوده و در بعضی از نقاط ایران مردم آن را با سبزیجات دیگر مصرف می کنند و گاهی نیز با آن کوکو تهیه می کنند

8- غازیاغی خنک ، اشتها آور ، ملیّن و ادرار آور می باشد

9- اگر برگهای تازه غازیاغی را بکوبند و روی محل گزیدگی حشرات بگذارند ، سوزش نیش و گزیدگی را برطرف می کند

10- غرغره کردن شیره برگ تازه غازیاغی در موقع گلودرد های سخت مفید استتوجه :

1- خوردن جوشانده آن سبب سقط جنین می باشد
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:45  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

برای درمان بیماری برص(لکه های سفید پوست) غازیاغی بسیار مؤثر خواهد بود


«غاز یاغی (غازپا) »

*غازیاغی به زبان ترکی یعنی پای غاز . نوعی از آن در کوههای لرستان میروید و به «پای زاغان» معروف است. شایان ذکز است که به آن غازپا نیز گفته می شود و در کردستان به آن پاغازه می گویند

این گیاه خودرو بوده و تا کنون اهلی نشده است . از تیره اسفناجیان بوده ، دارای برگهای مثلثی سر نیزه ای با دو گوشه در پایین می باشد . ساقه خوشه هایش بی برگ و درشت و حاوی دانه های قهوه ای براق است . ارتفاع آن به 20 الی 30 سانتیمتر میرسد . اندام خوراکی آن برگ گیاه است .

1- برگ و ساقه های آن به سبب داشتن ویتامین ث زیاد برای تصفیه خون ، رقیق شدن خون و جلوگیری از فساد لثه استفاده می شود

2- بذر آن دارای هورمون های گیاهی بوده و ترشحات داخلی را تقسیم می کند

3- باد شکن ضد عفونی کننده و ادرار آور است

4- کلیه و مثانه را زهکشی و پاک می کند

5- ضماد بذر آن باز کنندۀ زخمها و پاک کنندۀ جای آنهاست

6- برای درمان بیماری برص(لکه های سفید پوست) غازیاغی بسیار مؤثر خواهد بود، برای

این منظور در فصل تابستان و پس از تنقیه با یک مسهل قوی و پاک کردن شکم، 3/5 گرم

بذر غازیاغی را با نیم گرم «زنجبیل» ، نیم گرم «عاقرقرحا(آکرکره)» و نیم گرم ریشه تربد (ویا ریشه درخت توت) را با عسل مخلوط کرده و هر روز میل نمایید ، بعد موضع برص را عریان نموده و در آفتاب بنشینید تا عرق نمایید ، این عمل را چند روز متوالی انجام دهید . پس از چند روز آثار بهبودی با پیدا شدن جوش های شبیه به آبله - که بر روی لکه های سفید ظاهر می شود و آب زردی از آنها خارج می گردد- مشاهده می شود و بیماری به تدریج برطرف شده و پوست بدن رنگ طبیعی خود را پیدا خواهد کرد

خوب است بدانید بهترین نوع بذرغازیاغی برای این منظور آن است که در گرمسیر به عمل آمده و ریز و تیره باشد ، در ضمن طعم آن تلخ تند بوده و زبان را بگزد

7- طبیعت آن گرم بوده و در بعضی از نقاط ایران مردم آن را با سبزیجات دیگر مصرف می کنند و گاهی نیز با آن کوکو تهیه می کنند

8- غازیاغی خنک ، اشتها آور ، ملیّن و ادرار آور می باشد

9- اگر برگهای تازه غازیاغی را بکوبند و روی محل گزیدگی حشرات بگذارند ، سوزش نیش و گزیدگی را برطرف می کند

10- غرغره کردن شیره برگ تازه غازیاغی در موقع گلودرد های سخت مفید استتوجه :

1- خوردن جوشانده آن سبب سقط جنین می باشد
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:43  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

نکاتی درباره درمان دیابت(قند خون)


نکاتی 
درباره درمان دیابت(قند خون)

نکاتی درباره درمان دیابت(قند خون)

انسولین گیاهی یکی از ترشحات لوز المعده برای تنظیم قند بدن است، در اثر کم کاری این غده و کم شدن انسولین، شخص مبتلا بمرض قند میشود. درآب شلغم نیز انسولین گیاهی به مقدار زیادی وجود دارد و نوشیدن آب شلغم را به کلیه مبتلایان به دیابت توصیه مینماییم.
یکی از این خوراکیها که دارای انسولین میباشد هویج است که خوردن آن سبب میشود شخص مبتلا به دیابت نشود و چنانچه شخص مبتلا شد خوردن آب هویج و زردک در درمان دیابت نقشی موثر دارد.
خوردن توت، مخصوصا توت خشک با آنکه قند دارد برای معالجه مرض قند نافع است
همچنین میوه قره قات نیز که در آذربایجان میروید در معالجه بیماری قند نقش بسزا دارد
میوه ها و سبزیهایی که دارای ویتامین( ث )میباشند در تنظیم قند خون(دیابت) موثر بوده و در معالجه و عدم ابتلا به این مرض نقش بزرگی دارند. این ویتامین در نسترن وحشی، فلفل سبز، آب نارنج و آب لیمو، گوجه فرنگی بمقدار زیاد موجود است و نیز در بادام،سیب، زردآلو، موز، خربزه، انار، هلو، گلابی، جعفری، نخود، تره تیزک، توت فرنگی، دارابی، انبه و نارنگی پیدا میشود.
قره قات نیز دارای مقداری از این ویتامین میباشد اگر میخواهید از دیابت در امان باشید خوردن این مواد را فراموش نکنید و نیز افراط را جایز ندانید.
خوردن میوه و غلات و سبزیهایی که ویتامین( ب )دارند برای عدم ابتلا و معالجه دیابت لازم اند:
غلات مانند : گندم، جو، چلتوک، ذرت، ارزن مخصوصا سبوس آنها مخزن ویتامین( ب )میباشند
میوه جات و سبزیجات مانند : پیاز، هویج، کاهو، کاسنی، اسفناج، کلم، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، هلو، خرما، موز، نارنج، دارابی، بادام، فندق، گردو و زردآلو
همچنین لبنیات مخصوصا ماست و پنیر دارای ویتامین( ب )بوده و برای عدم ابتلا به بیماری دیابت مفید میباشد
جوشانده جوانه جو دارای این خاصیت است که مانع عفونت معده میشود و از رشد میکربهای حصبه، اسهال و وبا جلوگیری میکند و سایر میکربهای موذی معده ای را میکشد و از همه مهمتر اینکه در جو سبز شده، انسولین گیاهی بمقدار زیاد وجود دارد که قند خون(دیابت)را پایین می آورد
پیاز خام : پیاز خام نیز یکی از غذاهای ضد عفونی کننده است و معده و روده ها را از عفونت گوشت پاک میکند و دارای انسولین نباتی است و دیابت را معالجه میکند و از ابتلا آن جلوگیری میکند
آب شلغم : استفاده از انسولین های گیاهی بطور خام نتیجه بهتری دارد و مخصوصا نوعی که در شلغم است در اثر پختن از بین میرود و برای معالجه دیابت آب شلغم را گرفته و با مایعات دیگر مخلوط کرده و بنوشید تا گواراتر باشد
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:36  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

جلوگیری ازخستگی چشم در مقابل کامپیوتر/قانون 20-20-20


جلوگیری ازخستگی چشم 
در مقابل کامپیوتر
امروزه بسیاری از ما ساعات کاری خود را مقابل صفحه مانیتور سپری می کنیم و وقتی به خانه می رسیم هم خستگی تن خود را جلوی صفحه تلوزیون (یا مجددا مانیتور کامپیوتر) به در می کنیم، اما با خستگی چشمهایمان چه کنیم؟ ‏

خستگی و حتی درد چشمها در برابر مانیتور یکی از شایعترین مشکلاتی است که کاربران کامپیوتر با آن مواجه اند. مساله ای که بعضی وقتها ممکن است حتی مانع از فعالیت عادی و یا خوابیدن هم بشود. شاید شما هم قبلا گرفتار چنین مشکلی شده اید و حتی به دنبال راه حلی برای آن هم گشته اید. اما چه کار باید کرد؟ ‏

اولین کار این است که "خستگی چشمها" را بشناسیم. یا آنگونه که این روزها مرسوم است: خستگی چشمها را از نو تعریف کنیم! ‏

شناخت "خستگی چشمها"
تشخیص علائم خستگی چشمها بسیار آسان است، اما چیزی که کمی سخت است، یافتن ارتباط بین این علائم و خستگی چشمهاست. چون این علائم بسیار غیراختصاصی و رایج هستند. مثلا سردرد، احساس سنگینی سر، سرگیجه یا پرش عضلات اطراف چشم و پلک می تواند نشانه ای از خستگی چشم باشد. همچنین ممکن است درد و سوزش چشمها (حتی وقتی که چشمها را می بندیم) و احساس سنگینی چشم و حتی تهوع هم علامت خستگی چشم باشند. ‏

اما مساله این است که ما بیشتر اوقات به جای توجه به این علائم که چشم برای ما می فرستد، آنها را تقصیر کم خوابی یا استرس کار و خستگی روزمره می دانیم و اهمیتی برای آنها قائل نمی شویم. ‏
چطور از دست خستگی چشم خلاص شویم؟ ‏
به چشمهایتان زنگ تفریح بدهید: بعضی وقتها بلند شدن از جلوی کامپوتر خیلی سخت است اما بهتر است هر نیم ساعت که با کامپیوتر کار می کنید، چند دقیقه ای به چشمانتان استراحت بدهید، بروید و یک نوشیدنی برای خودتان بیاورید. با کسی که قرار است پروژه ای را تحویلش بدهید کمی تلفنی صحبت کنید. از پنجره به بیرون نگاهی بیندازید یا هر کار دیگری که مستلزم نگاه کردن به صفحه مانیتور نباشد انجام بدهید. چشم شما قدرشناسی خود را نشان خواهد داد و کمتر بهانه خواهد گرفت. ‏

از نرم افزارها برای یادآوری استفاده کنید: ‏
تعداد زیادی از اپلیکیشن های یادآور سلامت برای گیکهای محترم عرضه شده اند. مثلا: Awareness, WorkRave, Time Out, و ProtectYourVision. کار همه آنها این است که گاه به گاه به شما یاد آوری می کنند که این اطراف چیزی غیر از مانیتور و کامپیوتر هم هست و بهتر است لحظاتی به چشمان خود استراحت بدهید. ‏

قانون 20-20-20
برای بخاطر سپاری بهتر و رفع خستگی چشمها، عده ای قانون 20-20-20 را پیشنهاد می کنند که به این صورت بیان می شود. هر 20 دقیقه، 20 ثانیه به جایی در 20 قدمی خود نگاه کنید (این 20 قدم چیزی حدود 6-7 متر می شود) اما من ترجیح می دهم این قانون را به این صورت اصلاح کنم: هر 20 دقیقه 20 ثانیه به فاصله دور نگاه کنید و 20 قدم هم راه بروید. اینطوری هم از خستگی چشمها در امان خواهید بود و هم درد کمر و کتف و شانه ها کمتر به سراغتان می آید. چون توصیه شده است که بعد از مدتی نشستن، بهتر است چند قدم راه بروید. ‏

چشمها را باید شست: ‬ ‏
بله چشمها را باید شست، البته خود چشم بلد است این کار را انجام بدهد. پلک زدن مرتب، عمل شستشوی چشم را با استفاده از ماده پاک کننده و محافظ فوق العاده ای به نام اشک انجام می دهد. اما متاسفانه وقتی به شدت به چیزی خیره شده اید (مثلا یه صفحه مانیتور) دفعات پلک زدن بسیار کم می شوند و این چیزی است که اصلا خوب نیست و بعد از مدتی ممکن است اشک کاربر محترم را در بیاورد. بهتر است گهگاه چشمانتان را برای چند ثانیه ببندید یا چند بار عمدا پلک بزنید. ‏

عادت های خوب برای چشم: ‏
وقتی شروع به استفاده از قانون 20-20-20 کردید، سعی کنید اینکار را مرتب انجام دهید. در ضمن می توانید این قانون را طوری اصلاح کنید که با شرایط شما سازگارتر باشد. ادامه دار بودن این استراحت بسیار مفیدتر از انجام دقیق آن هر 20 دقیقه یکبار است. ‏
همچنین بهتر است نور صفحه نمایش را متناسب با شرایط خودتان و روشنایی محیط تنظیم کنید. بعضی نرم افزارها مانند Flux می توانند کار تنظیم روشنایی صفحه در طول روز را برایتان انجام دهند. همچنین بهتر شدن شرایط زیستی محیط کار شما نظیر تنظیم روشنایی و تهویه مناسب و حتی دکوراسیون و رنگ بندی خوب؛ می تواند تاثیر زیادی در بهبود سلامت بدن و چشمهایتان داشته باشد. حتی یک تغییر کوچک هم می تواند کمک بزرگی باشد. ‏

نهایتا اینکه، بهتر است در غیر از ساعات کاری استفاده از صفحه نمایش را محدود کنید. دل کندن از تکنولوژی اطلاع رسانی خیلی سخت است ولی یک قدم زدن معمولی می تواند در سلامت و روحیه شما تاثیری بگذارد که به چند دقیقه دوری از صفحه مانیتورتان می ارزد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:21  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

برگ انجیر برای دیابتی ها مفید است و مقدار انسولین تزریقی مورد نیاز برای شخص دیابتی را کم می کند.


فواید انجیر

انجیر

انجیر در آسیا رویش می کند. امروزه بیشتر از 600 نوع متفاوت انجیر وجود دارد.

انجیر خشک محتوی مقدار زیادی قند( در حدود 60 درصد) می باشد. این دلیل خوبی است برای آن که ورزشکاران از انجیر استفاده می کردند.

رومی ها انجیر تازه را به برده هایشان می دادند، برای آن که آن ها بتوانند بهتر کار کنند. انجیر خشک در آن زمان خیلی کم مصرف می شد. انجیر از درختی به نام فیکوس( Ficus) می روید.

انجیر یک میوه شیرین می باشد. محتوی مقدار زیادی هسته است و غالبا خشک مصرف می شود. انجیر تازه بسیار خوشمزه می باشد و از آن مربا و ترشی درست می کنند.

پوست انجیر بسیار نرم است و به همین خاطر نگهداری و انتقال آن بسیار مشکل می باشد.

در کشورهای گرمسیر، انجیر به صورت خشک صادر و ذخیره می شوند.

انواع مختلف انجیر، دارای برگ های متفاوتی می باشد.

درخت انجیر در حدود 6- 5 متر می باشد. درخت انجیر برگ های سبز و خاکستری رنگ دارد. میوه درخت انجیر، زرد رنگ می باشد. درخت انجیر تا 20 سال میوه می دهد.

بر طبق تحقیقات سازمان خواربار آمریکا، ایران دومین کشور بزرگ صادر کننده انجیر می باشد.

انجیر تازه را از اوایل خرداد تا اوایل شهریور می توان یافت. اما انجیر خشک را در هر زمان که میل داشتید، می توانید پیدا کنید.

حال فواید انجیر را برای شما بیان می کنیم:

1- کاهش فشار خون

انجیر منبع خوب پتاسیم می باشد و همان طور که می دانیم، پتاسیم، عنصری است که برای کنترل فشار خون به کار می رود. کمبود پتاسیم، مخصوصا وقتی که غذاها دارای مقدار زیادی سدیم(نمک) باشند، می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود.

2- کاهش وزن

انجیر، منبع خوبی از فیبرهای غذایی می باشد. فیبر، اثر مفیدی بر کاهش وزن دارد و گرسنگی را به تاخیر می اندازد.

3- جلوگیری از سرطان سینه

به خاطر داشتن فیبر بالا، از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری می کند.  

4- بالا برنده تراکم استخوان

انجیر دارای مقدار زیادی کلسیم (79 میلی گرم در 224 گرم انجیر) می باشد. تحقیقات نشان داده است که کلسیم در انجیر به همان اندازه کلسیم موجود در شیر می باشد.

کلسیم، به عنوان بالا برنده تراکم استخوان شناخته شده است. به علاوه، پتاسیم موجود در انجیر، دفع ادراری کلسیم را کاهش می دهد. پس انجیر یکی از بهترین ها برای افزایش تراکم استخوان می باشد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

5- جلوگیری از ضعف عضلات

مطالعات نشان داده است که افرادی که روزانه 3 عدد یا بیشتر میوه مصرف می کنند، ضعف و انحطاط عضلانی کمتری دارند.

6- انجیر منبع خوبی از منیزیم نیز می باشد.

7- ملین و ضد یبوست است.

8- به بهبود سرفه و نفس کشیدن راحت کمک می کند. 

9- انجیر تازه مقدار کمی ویتامین C دارد و بهترین منبع(نسبت به دیگر میوه ها) ویتامین B6  می باشد.

10- انجیر برای هضم بهتر غذا بسیار مفید است. برای کم خونی مفید است.

11- انجیر برای افراد دارای کلسترول بالا و اسید اوریک بالا ، بسیار مفید است.

12- تشنگی را از بین می برد.

13- انجیر به عنوان دارویی برای تولید انرژی و قوی شدن به کار می رود.

14- انجیر برای افرادی که رشد غیر طبیعی دارند، بسیار مفید می باشد.

15- از سرطان روده جلوگیری می کند. انجیر جلوی رشد سلول های سرطانی را می گیرد.

16- آنتی اکسیدان زیادی نسبت به سایر میوه ها دارد.

17- امگا 3 و امگا 6 دارد. پس برای سیستم اعصاب، مغز و قلب بسیار مفید می باشد.

18- سدیم کمی دارد.

19- انجیر برای بهبود سردرد، دندان درد ، تهوع، تب، نقرس، گوش درد ، سوختگی، معده درد، ورم چرکی(آبسه) ، بیماری های ریوی و بیماری های مقاربتی مفید است.

انجیر خشک

فواید انجیر خشک

1- انجیر خشک درمان کننده نفخ و باد معده می باشد.

2- انجیر خشک نسبت به انجیر تازه، 5 برابر بیشتر کالری دارد.

3- انجیر خشک دارای مقدار زیادی آهن می باشد.

فواید شیره انجیر

1- شیره انجیر داروی خوبی برای افسردگی می باشد.

2- شیره انجیر، از بین برنده زگیل می باشد.

فواید برگ انجیر

ممکن است با خودتان فکر کنید که برگ انجیر به چه دردی می خورد. در بعضی از کشورها، برگ انجیر، جزوی از غذا می باشد.

1- برگ انجیر برای دیابتی ها مفید است و مقدار انسولین تزریقی مورد نیاز برای شخص دیابتی را کم می کند.

2- برگ انجیر را به آب جوش اضافه می کنند و به عنوان مرهم برای درد به کار می برند.

3- برگ انجیر به پایین آوردن تری گلیسیرید خون کمک می کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:9  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

تاثیر جوشانده برگ درخت انجیر بر کنترل دیابت نوع 2


فواید برگ انجیر

ممکن است با خودتان فکر کنید که برگ انجیر به چه دردی می خورد. در بعضی از کشورها، برگ انجیر، جزوی از غذا می باشد.

1- برگ انجیر برای دیابتی ها مفید است و مقدار انسولین تزریقی مورد نیاز برای شخص دیابتی را کم می کند.

2- برگ انجیر را به آب جوش اضافه می کنند و به عنوان مرهم برای درد به کار می برند.

3- برگ انجیر به پایین آوردن تری گلیسیرید خون کمک می کند.

تاثیر جوشانده برگ درخت انجیر بر کنترل دیابت نوع 2
کد ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران : کد ثبت : IRCT138901123611N1
روز ثبت نام : چهارشنبه - ۱۰ آذر ۱۳۸۹
   
وضعیت بیمار گیری : بیمار گیری تمام شده است
زمان مورد انتظار برای شروع بیمار گیری : 1389-06-29
زمان مورد انتظار برای اتمام بیمار گیری : 1389-08-17
منابع مالی : معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
   
نام علمی مطالعه : تاثیر جوشانده برگ درخت انجیر بر کنترل دیابت نوع 2
خلاصه مطالعه در 250 کلمه :

این مطالعه متقاطع دوسوکور، با هدف بررسی تاثیر جوشانده برگ درخت انجیر بر کنترل دیابت نوع 2 انجام شده است. در این مطالعه تعداد 28 بیمار دیابتی نوع 2 به صورت تصادفی به دو گروه 14 نفره تقسیم شدند. مطالعه در دو فاز 21 روزه که بین این فاز ها وقفه یک هفته ای (دوره استراحت) وجود داشت، انجام گردید. در شروع مطالعه (فاز اول) به گروه اول جوشانده برگ درخت انجیر و به گروه دوم چای سبز داده می شود و در فاز دوم بالعکس. در ابتدا و انتهای فاز اول و همچنین در انتهای فاز دوم میزان پارامتر های قند خون ناشتا، قند خون بعد از ناشتا، فروکتوزامین، هموگلوبین گلیکوزیله، پپتید Cو SGOT وSGPT را از طریق گرفتن نمونه خون وریدی اندازه می گیریم.

   
نام عمومی مطالعه : تاثیر جوشانده برگ درخت انجیر بر کنترل قند خون بيماران ديابت نوع 2
هدف اصلي مطالعه : درماني
شرایط عمده ورود به و خروج از مطالعه : شرایط ورود: ابتلا به دیابت نوع 2، توانائی شرکت در مطالعه، سن بین 40 تا 60 سال، هموگلوبین گلیکوزیله 5/8 – 7، فعالیت معمول روزانه شرایط خروج: ابتلا به عوارض مزمن بیماری یا بیماری های دیگر که در مطالعه تاثیر بگذارد، عدم تمایل به ادامه همکاری، تغییر رژیم غذایی و برنامه ورزشی، مصرف داروهایی که بر قند خون یا میزان تحرک روزانه تاثیر بگذارد، تغییر برنامه درمانی، تغییر ناگهانی در وضعیت روحی
حداقل سن : 40
حداکثر سن : 60
جنسیت : هر دو جنس
   
بیماری های (موضوعات) مورد مطالعه 1 : دیابت نوع 2
کد بیماری یا وضعیت مطالعه در ICD-10 : E11
توصیف کد بیماری یا وضعیت مورد مطالعه در ICD-10 : Non-insulin-dependent diabetes mellitus
   
مداخلات1 : گروه مداخله: جوشانده برگ درخت انجیر به مدت 21 روز هر روز یک نوبت به میزان 13 گرم
طبقه بندی مداخله : مداخلات درمانی با استفاده از دارو
مداخلات2 : گروه کنترل: چای سبز به مدت 21 روز هر روز یک نوبت به میزان 13 گرم
طبقه بندی مداخله : مداخله با دارونما
   
متغیر پيامد اولیه1 : قند خون بعد از ناشتا
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه2 : فروكتوزامين
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه3 : هموگلوبين گليكوزيله
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه4 : پپتيد c
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه5 : SGOT
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه6 : SGPT
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
متغیر پيامد اولیه7 : قند خون ناشتا
فواصل زمانی اندازه گیری : قبل از مداخله و روزهای 21 و 49
نحوه اندازه گیری متغیر : آزمايش بيوشيميايي خون
   
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 17:3  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

ترکیب ابتدایی موجود در گیاهان موسوم به «فتیوها» می توانند از بدن ما مراقبت کرده و با بیماری هایی همچ


ما گیاهان را دوست داریم چون می دانیم که در ساده ترین بیان، گیاهان و سبزی ها برای سلامتی ما مفید هستند و از ما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند.
واژه فیتوریزه مغذی ها یا فتوکمیال ها به مواد مغذی اطلاق می شود که از مواد گیاهی گرفته می شوند و می توانند از بدن انسان حفاظت کنند. به نظر می رسد ترکیب ابتدایی موجود در گیاهان موسوم به «فتیوها» می توانند از بدن ما مراقبت کرده و با بیماری هایی همچون سرطان مقابله کنند؛ سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با فعالیت به عنوان آنتی اکسیدان ها به سلامت قلب نیز کمک کنند، اما چه گیاهانی باید بخوریم تا از این مزایا بهره مند شویم. به گزارش روزنامه اکسپرس پزشکان می گویند: تمام انواع سبزی جات و میوه ها در این زمینه مفید هستند و باید مصرف شوند اما در این میان 10 گیاه خوراکی مهم به لحاظ خواص آنتی اکسیدانی و مفید برای مقابله با بیماری ها شناخته شده تر هستند و مصرف آن ها بیشتر توصیه می شود. اولین گیاه خوراکی « سویا» است. سویا به دلیل دارا بودن ماده ای به نام «جنستین» خواص ضدسرطانی فوق العاده ای دارد و همچنین حاوی فتیواستروژن است که خطر ابتلا و پیشرفت سرطان پروستات را کاهش می دهد و همچنین ترکیبی به نام ایزوفلاوون را دارد که برای مقابله با سرطان سینه مفید است. گیاه بعدی « گوجه فرنگی» است. رنگ گوجه فرنگی به دلیل ماده ای به نام «لیکوپن» است که یک کاروتنوئید است و رشد برخی از سرطان ها را کاهش داده یا سرکوب می کند. همچنین در تقویت قدرت بینایی، سیستم ایمنی بدن و کاهش عوارض پیری مفید است. گیاه بعدی « کلم بروکلی» است که یک فیتور ریزمغذی است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان ها با مولکول های مضر رادیکال آزاد مقابله کرده و خاصیت سم زدایی دارند. « سیر» هم در این گروه گیاهان مفید قرار می گیرد. سیر یک منبع خاص غنی از نوعی فیتوریزمغذی ها موسوم به ترکیبات ارگانوسولفور است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و به کنترل کلسترول نیز کمک می کند. همچنین ریز مغذی های موجود در سیر خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند. گیاه مفید بعدی دانه های «کتان» است که به لحاظ تعدیل کردن هورمون های زنانه، بهبود قدرت باروری و کاهش علائم پیش از قاعدگی و نیز پیشگیری از سرطان سینه شناخته شده و معروف است. ریزمغذی های موجود در دانه کتان همچنین در پیشگیری از دیابت نوع دوم مفید هستند. «مرکبات» نیز در این گروه از گیاهان بسیار مفید قرار می گیرند. ریزمغذی های مفید موجود در مرکبات شامل آلکالوئیدها، فلاوونوئیدها، فنول ها و تانیس ها هستند که همگی خواص، ضد سرطانی، آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارند. «میوه های جالیزی» مثل هندوانه و طالبی نیز سرشار از ریزمغذی های گیاهی مفید هستند که به ویژه برای سلامت قلب و عروق کاربرد دارند. گیاه خوراکی بعدی «توت آبی» یا گیاه «قره قاط» است. توت آبی سرشار از نوعی ترکیب به نام آنتوسیانین است که عامل رنگ آبی این میوه است. این ترکیب، التهاب را کاهش می دهد از بدن در برابر سرطان محافظت می کند و برای سلامت چشم، عروق سرخرگی و مغز نیز مفید است. دو گیاه خوراکی باقی مانده و بسیار مفید در این فهرست «سیب زمینی شیرین» و «فلفل تند» هستند که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند. فلفل تند حاوی ترکیبی موسوم به «کاپساسیسین» است که باعث تندی زیاد فلفل می شود. این ترکیب متابولیسم را تقویت می کند، موجب آزاد سازی آندروفین ها می شود، در رشد سلول های سرطانی اختلال ایجاد می کند و مانع از لختگی خون می شود. فلفل تند هم چنین سرشار از ویتامین «c» است

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 16:49  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

نقش بلوبری ها /توت ابی/ (قره قاط) در کاهش چربی شکمی/این نوع چربی ارتباط قوی با ابتلا به دیابت و بیما«توت آبی» یا گیاه «قره قاط» است. توت آبی سرشار از نوعی ترکیب به نام آنتوسیانین است که عامل رنگ آبی این میوه است. این ترکیب، التهاب را کاهش می دهد از بدن در برابر سرطان محافظت می کند و برای سلامت چشم، عروق سرخرگی و مغز نیز مفید است

نقش بلوبری ها (قره قاط) در کاهش چربی شکمی

ر

ر


نقش بلوبری ها (قره قاط) در کاهش چربی شکمی
مطالعه ای جدید ثابت کرده که موش هایی که در رژیم غذایی آنها بلوبری به میزان فراوان گنجانده شده ، بعد از مدتی چربی شکمی خود را از دست داده اند.

  گفتنی است که این نوع چربی ارتباط قوی با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی دارد.

 از دیگر مزایای بلوبری کاهش کلسترول و ارتقا سطح گلوکز خون می باشد. محققان می گویند که آنتی اکسیدان موجود در بلوبری روش ذخیره بدن و پردازش گلوکز و یا قند را تغییر می دهد. بنابراین خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می دهد. تاکنون مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات به کرات ثابت شده است. اما این تحقیق تاثیر بسزای بلوبری در کاهش چربی شکمی را نشان می دهد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 16:25  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 


خواص قره قات


2063270094781056450811_77888_thum.jpg


تاثیر قره قات در کاهش حساسیت به انسولینمطالعه ها نشان می دهد قره قات می تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد. بیماران چاق که در معرض خطر دیابت هستند می توانند قره قات  مصرف کنند.
به گزارش پاپگاه webmd، نوشیدن عصارهقره قات به افراد چاق و دچار اضافه وزن که دچار بیماری پیش دیابت هستند کمک می کند تا مقاومت به انسولین در آنها کمتر شود. در این مطالعه که در نشریه ماه اکتبر تغذیه درج می شود محققان اظهار می کنند که 67 درصد از افرادی که به مدت 2 بار در روز 6 روز در هفته قره قات  مصرف کرده بودند، 7 تا 10 درصد بیشتر در مقاومت به انسولین آنها بهبودی دیده می شود. در حالی که این میزان در افرادی که دارونما مصرف می کردند 41 درصد بود. این یافته بیانگر آن است که مواد مفید موجود در قره قات که در بهبودی قلب هم موثر است به افرادی که در معرض خطر دیابت هستند بسیار کمک کننده است چرا که سبب می شود تا بهتر بدنشان به انسولین پاسخ دهد. محققان همیشه افراد را تشویق می کنند که بیشتر میوه و سبزی مصرف کنند و قره قات  به دلیل داشتن طعم خوشمزه، می تواند در کنار میوه ها و سبزی ها خورده شده و سلامت کلی بدن را تقویت کند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 16:23  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

کره بادام زمینی در پیشگیری و عدم ابتلا به سرطان روده نقش مهمی را بر عهده دارد.


خواص فوق العاده کره بادام زمینی
خواص فوق العاده کره بادام زمینی
کره بادام زمینی را چه به صورت نرم و چه با خرده‌های بادام زمینی بخورید، بسیار لذیذ بوده و دارای خواص فراوانی است.

آشنایی با خواص کره بادام زمینی
کرهٔ بادام زمینی گونه ای از کره است که از بادام زمینی به دست می آید. این کره ازجمله کره‌های گیاهی است که طرفداران زیادی دارد و از لذیذترین محصولات تهیه شده از بادام زمینی است. هر ساله یک سوم بادام زمینی کشت شده در سراسر دنیا، صرف ساخت کره آن می شود.

بهتر است کره بادام زمینی را به دلایل فراوانی که به برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم، در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

• برای قلب مفید است
این ماده غذایی به خاطر سرشار بودن از چربی‌های غیراشباع، از جمله دوستداران قلب محسوب می‌شود.
چربی موجود در این ماده غذایی از همان نوع چربی است که مصرف آن در رژیم‌های مدیترانه‌ای، توصیه شده و باعث می‌شود احتمال بروز خطر بیماری قلبی در فرد تا میزان 21 درصد کاهش یابد.

• دارای آنتی‌اکسیدان است
کره‌های بادام زمینی از لحاظ میزان آنتی‌اکسیدان، می‌توانند با برخی میوه‌ها که حاوی آنتی‌اکسیدان بالا هستند برابری کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کنند.

• از سکته مغزی پیشگیری می‌کند
کره بادام زمینی دارای فلاوونوئیدی به نام ریزرواتول است که در انگور نیز یافت می‌شود.

این ماده با افزایش خون در مغز، ‌از بروز سکته مغزی در فرد پیشگیری می‌کند.

• به سلامت کیسه صفرا کمک می‌کند

• از ابتلا به سرطان روده پیشگیری می‌کند

کره بادام زمینی در پیشگیری و عدم ابتلا به سرطان روده نقش مهمی را بر عهده دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مصرف این کره در زنان تا 58 درصد و در مردان تا 27 درصد، احتمال بروز سرطان روده یا کولون را کاهش می‌دهد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 15:59  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

موز خشک شده /غنی بودنش از پتاسیم در واقع یک شانس بزرگ برای ورزشکاران است. و فیبر فراوانش برای رودۀ ک


خواص موز خشک شده
خواص موز خشک شده
نباید ظاهر نه چندان جذاب موز خشک شده، باعث شود که به آن اعتماد نکنیم و کنارش بگذاریم.
 
موز خشک شده بسیار خوشمزه و فوق العاده است زیرا مزه های همیشگی که در موزه تازه وجود دارد، در موز خشک شده غلظت یافته و بیشتر شده اند.

اما بهتر است که موز خشک شده را به همان شکل بخورید، چرا که اگر خیسش کنید، بی تعارف و رک بگویم، ظاهر زننده و مشمئزکننده ای پیدا می کند!

ارزش غذایی موزخشک شده
از نظر خوراکی
* موز خشک شده یک عصارۀ واقعی از املاح معدنی است.

* غنی بودنش از پتاسیم در واقع یک شانس بزرگ برای ورزشکاران است. و فیبر فراوانش برای رودۀ کم کار بسیار مفید و کاراست.

* موز خشک شده مطمئناً سرشار از کربوهیدرات هاست. کربوهیدارت ها در موز خشک شده به دو شکل کربوهیدرات ساده (خصوصاً فروکتُز) و کربوهیدرات پیچیده (آمیدون) موجودند.

*موز خشک شده عصرانه ای بسیار مناسب برای بچه هاست. این ماده غذایی انرژی مورد نیازشان را تأمین می کند نه چربی را، بر خلاف یک نان شکلاتی که سرشار از چربی و فاقد املاح معدنی است.

ارزش غذایی موز خشک شده
*هر 100 گرم موز خشک شده: 275 کالری

*آب: 28 گرم،
پروتئین: 3 گرم،
کربوهیدرات: 63 گرم،
چربی: 1 گرم،
فیبر: 5.5 گرم،
پتاسیم: 1150 میلی گرم،
منیزیم: 90 میلی گرم،
فسفر: 75 میلی گرم،
کلسیم: 20 میلی گرم،
آهن: 1.3 میلی گرم،
ویتامین B1: 0.1 میلی گرم،
ویتامین B2: 0.2 میلی گرم،
ویتامین B6: 0 میلی گرم،
نیاسین: 2 میلی گرم،
فُلات: 0 میلی گرم،
ویتامین C: 4 میلی گرم،
کارُتن: 150 میلی گرم،
ویتامین A: 0 میلی گرم،
ویتامین E: 0.6 میلی گرم.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 15:52  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

زغال اخته دارای آنتی اکسیدان بالایی است و می تواند چگونگی عملکرد بدن در ذخیره و بازیابی گلوکز و قند


زغال اخته میوه‌ای کوچک اما پرفایده
زغال اخته میوه‌ای کوچک اما پرفایده
مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی و کاهش کلسترول می شود که این نوع چربی عامل ایجاد بیماری های قلبی و دیابت است.زغال اخته

زغال اخته چربی سوز است
به گزارش فاکس نیوز، پژوهشگران، عصاره ی بلوبری به نام پلی ‌فنول‌ ها را بر روی بافت‌ های حیوانی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند که نمونه ‌های بافتی که بیشتر از همه در معرض عصاره زغال ‌اخته قرار گرفته بودند،‌ پس از اندازه ‌گیری بعدی کمترین محتوای چربی را دارا بودند.

شیاوانی موگه، در آمریکا به بررسی این موضوع پرداخته بود که زغال ‌اخته و محتوای پلی ‌فنول آن ممکن است نقشی در مقابله با چاقی داشته باشد. در این بررسی کشت ‌های بافتی گرفته شده از موش، از لحاظ اثر پلی ‌فنول‌ های موجود در زغال اخته بر آن ها مورد بررسی قرار گرفت و نشان داده شد که پلی ‌فنول‌های موجود در این میوه می‌ تواند بر سلول ‌های چربی اثر بگذارند‌، به طوری که با بالاترین دوز پلی ‌فنول، شمار سلول ‌های چربی تا 73 درصد و با کمترین دوز آن ها این میزان 27 درصد کاهش یافت.

زغال اخته مشکل تنگ شدگی عروق را برطرف می کند
محققان به افرادی که دارای مشکل تنگ شدن عروق هستند، مصرف زغال اخته را توصیه می کنند.

زغال اخته، عروق خونی تنگ شده به دلیل رسوب کلسترول و تصلب شرائین را گشاد می کند. محققان با اعلام این مطلب که تنگ شدن عروق از مهم ترین دلایل بروز سکته قلبی به شمار می رود، توصیه می کنند: گشاد کردن این عروق تنگ شده از مهم ترین اقدامات درمانی است که در این میان مصرف زغال اخته می تواند بسیار موثر باشد.

مصرف زغال اخته سبب افزایش سلامت قلب می شود
تحقیقات نشان داد: مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی و کاهش کلسترول می شود که این نوع چربی عامل ایجاد بیماری های قلبی و دیابت است.

دانشمندان این پروژه اعلام کردند که زغال اخته دارای آنتی اکسیدان بالایی است و می تواند چگونگی عملکرد بدن در ذخیره و بازیابی گلوکز و قند خون را تغییر داده و در نتیجه باعث کاهش خطر بروز بیماری های قلبی و دیابت شود.

در این آزمایش که بر روی موش ها انجام شد به رژیم غذایی موش های چاق 2 درصد پودر زغال اخته اضافه شد و مشاهده شد که پس از 90 روز چربی شکمی و کلسترول آن ها کاهش یافت و حساسیت و کنترل بدن شان بر گلوکز و انسولین افزایش یافت که نشانگر تاثیر افزودن زغال اخته به رژیم غذایی آن ها بود. دانشمندان در تلاش هستند تا این یافته را بر روی انسان آزمایش کنند.

زغال اخته بخورید، عفونت ادرار نگیرید
نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که مصرف عصاره ی زغال اخته برای پیشگیری از بروز عفونت در مجاری ادراری مفید است. البته پژوهشگران هنوز از مکانیسم این تاثیر بی اطلاع هستند. اما چنین به نظر می رسد که عصاره زغال اخته مانع اتصال باکتری ها به دیواره بافتی مجاری ادرار می شوند.

این تحقیق جدید نشان‌ می‌دهد که آب زغال اخته خواص ترمودینامیک باکتری‌ها را، در مجاری ادراری تغییر می ‌دهد و یک شارژ منفی ایجاد می ‌کند که اجازه نمی ‌دهد باکتری ‌ها آن قدر به سلول ها نزدیک شوند که به آن ها متصل شده و عفونت آغاز شود.

در این مطالعه دو نوع مختلف از باکتری "ای کولای" ( E - coli ) را در معرض غلظت ‌های متفاوتی از آب زغال اخته قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان داد، در فضایی که آب زغال اخته وجود دارد احتمال چسبیدن باکتری به سلول های مجاری ادراری بسیار کمتر است و در نتیجه احتمال بروز عفونت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می ‌کند.
 
این پژوهشگران درعین حال تاکید کردند: نتایج آزمایشات ما نشان می ‌دهد که حداقل در مورد عفونت های مجاری ادراری باید گفت که آب زغال اخته فقط باکتری های بیماری زا را هدف قرار می ‌دهد و در عین حال هیچ تاثیری روی ارگانیسم ‌های غیربیماری زا ندارد، بنابراین می ‌توان مطمئن بود که آب این میوه‌ به سایر باکتری‌ های بی ضرر که در واقع جزو ترکیبات طبیعی دستگاه گوارش هستند، آسیبی وارد نخواهد کرد.

زغال اخته ویروس های روده را متوقف می کند
به گزارش بی بی سی دانشمندان دریافته اند افزودن آب زغال اخته به ویروس های روده ای در شرایط آزمایشگاهی، توانایی آن ها را برای آلوده کردن سلول های روده متوقف می سازد.

عفونت های ویروسی روده هر ساله مسوول هزاران مورد مرگ نوزادان در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. این مطالعه بر ویروس روده ای میمون ها به نام SA-11 و ویروس های مشابه در بز انجام شد. پس از تیمار ویروس ها با آب زغال اخته، توانایی خود را برای آلوده کردن سلول های روده به طریق معمول از دست دادند.

محققان معتقدند این عصاره احتمالا جایگاه های گیرنده ی ویروس بر سطح سلول میزبان را تخریب کرده یا تغییر می دهد. همچنین ممکن است مکانیسم کوتاه کردن پروتئین به وسیله ویروس را صدمه بزند.

زغال اخته، عروق خونی تنگ شده به دلیل رسوب کلسترول و تصلب شرائین را گشاد می کند

یک محقق به نام دکتر لیپسون در این باره می گوید عصاره ی زغال اخته ظاهرا بر چرخه همانندسازی ویروس در مراحل اولیه تاثیر می گذارد به طوری که قادر به نفوذ به سلول میزبان نباشد.

به گفته ی او دلیل این امر احتمالا اجزای شیمیایی این عصاره به نام فلاونوئیدها و تانن ها است که هر دو اثرات ضدباکتریایی هم دارند. به هر حال تحقیقات بیشتر مورد نیاز است تا مشخص شود آیا نوشیدن آب زغال اخته به تنهایی برای کاهش خطر عفونت های روده ای کافی است یا خیر.

بیش از 70 درصد موارد اسهال به ویژه در کودکان عامل ویروسی دارد که هنوز درمان مشخصی برای آن پیدا نشده و اگر نوشیدن آب زغال اخته در این مورد موثر باشد نتیجه خوبی به دست آمده است.

زغال اخته از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند
دانشمندان ترکیبی را در زغال اخته یافته اند که می تواند مانع چسبیدن باکتری ها به دندان شده، از تشکیل پلاک که به دندان صدمه می زند جلوگیری نماید. البته هنوز کاملا مشخص نیست چرا این میوه تا این حد در حفاظت دندان ها موثر است.

از طرفی مردم نباید برای بهبود سلامت دندان، یکباره مقادیر زیاد زغال اخته یا محصولات حاوی آن را بخورند. بسیاری از محصولات تهیه شده با زغال اخته حاوی مقادیر زیادی قند هستند که خود باعث پوسیدگی دندان می شود.

افزایش مقاومت بدن‌ با مصرف زغال اخته‌
زغال اخته دارای تانن و اسیدهای آلی، آنتوسیانین‌ ها(گروهی از فلاونوئیدها) به ویژه از خانواده فلاون و ایزوفلاون، کاروتنوئیدها و آنتی ‌اکسیدان ملاتونین است.

آنتی‌اکسیدان‌ها مقاومت بدن در برابر بیماری ‌های غیرواگیر را بالا می ‌برند و به پیشگیری از صدمه به سلول ‌ها و بافت ‌های بدن کمک می ‌کنند. مقدار فروکتوز و گلوکز زغال اخته کم است و مصرف آن برای افراد چاق و بیماران دیابتی مشکلی به وجود نمی ‌آورد. حتی جوشانده ی برگ آن با گل توت فرنگی برای درمان دیابت موثر است.

نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که مصرف عصاره ی زغال اخته برای پیشگیری از بروز عفونت در مجاری ادراری مفید است

هورمون ملاتونین موجود در آن خواب انسان را راحت و عمیق می ‌کند. این عمل به طور طبیعی و روزمره انجام می‌ شود. این هورمون مسوولیت تنظیم ریتم 24 ساعته، روز و شب بدن را به عهده دارد.

پوست زغال اخته تب ‌بر است و در رفع اسهال موثر است. حتی میوه آن نیز اثر قابض دارد، از این رو خوردن آن در رفع اسهال و ورم معده موثر است.

برای درمان اسهال بهتر است یک قاشق سوپخوری زغال اخته را با یک فنجان آب سرد مخلوط کنید و آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و پس از 15 دقیقه دم کشیدن آن را صاف کرده و هر روز 2 تا 6 فنجان بنوشید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ساعت 14:29  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

نام فارسی گیاه کافشه یا گلرنگ یا کاجیره


کاسنی

تصفیه کننده خون – ضد کلسترول -

اشتها آور – درمان بیماریهای کبدی

و کلیوی – ضد یرقان – ضد لک و جوش صورت

چگونگی استفاده همراه بسته

ارسال می شود

پرداخت هزینه پس از تحویل گرفتن محصول در درب منزل به مامور پست

نام علمی Carthamus Tinctorius L

نام تیره Compositae

نام فارسی تیره کاسنی

نام فارسی گیاه کافشه یا گلرنگ یا کاجیره

نام محلی کاجیره

ریخت شناسی

گلرنگ عبارت است از گلهای لوله ای شکل به رنگ قرمز متمایل به نارنجی پر رنگ است که در اثر مجاورت با آب رنگ قرمز

از خود پس میدهد . گیاهی است علفی با ساقه های چوبی شده وزرد رنگ و برگهایی با کناره های تیغ دار وکپسولهایی تقریبا

کروی که دارای براکته های زرد رنگ وتیغ دار می باشند

ترکیبات شیمیایی

دو ماده رنگی در این گیاه وجود دارد که یکی زرد رنگ و دیگری قرمز رنگ بنام کارتامین که در آب نیز محلول است

در میوه این گیاه حدود ۳۰ درصد پروتئین وجود دارد

خواص درمانی

به عنوان عطر و طعم دهنده و میوه های آن تحت نام تخم گلرنگ یا تخم کافشه به عنوان ملین مصرف سنتی دارد
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰ساعت 10:25  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

با روش جدید لاغر شوید


اخیراً روش جدیدی به نام «O2» برای کاهش وزن طراحی شده است؛ برنامه غذایی O2 در واقع بر مبنای ظرفیت جذب رادیکال‌های اکسیژن بنا شده و سطح فعالیت آنتی‌اکسیدانی موادغذایی را در نظر می‌گیرد.
آفتاب: به گزارش ایران، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد طبیعی‌ای هستند که از بدن در برابر صدمات رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

وقتی بدن از فعالیت این رادیکال‌های آزاد ممانعت به عمل آورد، مبارزه و جلوگیری از بروز بیماری‌ها و انواع سرطان آسان‌تر خواهد بود.

غذاهای در نظر گرفته شده در این برنامه به‌گونه‌ای است که آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش داده و از این‌رو علاوه بر مبارزه با بروز بیماری، انرژی افزایش پیدا کرده و تمایل به کاهش وزن نیز بیشتر خواهد شد.

در این روش مصرف زیاد سبزیجات، میوه، محصولات لبنی کم‌چرب، پروتئین، چربی‌های سالم، سبزیجات دارویی، ادویه، حبوبات، ماهی و غلات کامل توصیه می‌شود. علاوه بر این مصرف کمی شکلات در مراحل نهایی برنامه مانعی نخواهد داشت.

روش O2 همچنین بر ترک مصرف انواع نوشیدنی‌های مصنوعی، شیرینی، چربی‌های ترانس، غذاهای سرخ شده، موادغذایی حاوی شکر، افزودنی و غذاهای پرچرب که بر بدن آسیب رسانده و افزایش وزن و خستگی را به همراه دارند، تأکید دارد. این تغییر روش از مصرف غذاهای ناسالم به مصرف غذاهای سالم، بدن را به یک ماشین چربی‌سوز تبدیل می‌کند.

علاوه بر این انجام برخی حرکات ورزشی نیز مدنظر قرار گرفته که باعث کاهش سطح استرس و بهبود کیفیت خواب خواهد شد.

برخلاف سایر برنامه‌های رژیمی که کالری تمام موادغذایی را مورد محاسبه قرار می‌دهند، کالری سبزیجات در این برنامه مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد و تنها باید نسبت به مصرف پروتئین، نشاسته، چربی و میوه مراقب بود.

برنامه O2، 32 روزه بوده و چهار روز آن به پاکسازی و تصفیه بدن اختصاص دارد. در مرحله اول دریافت بیش از 1200 کالری در روز مجاز نیست تا بدن کم‌کم به غذاهای جدید عادت کند.

در مرحله دوم دریافت کالری به 1500 کالری در روز می‌رسد. در این مرحله است که کاهش وزن بدن آغاز شده و فرد تا دستیابی به وزن دلخواه در این مرحله باقی می‌ماند. در مرحله نهایی مصرف نشاسته و یا میوه به برنامه اضافه خواهد شد. علاوه بر اینکه در این مرحله استفاده از کمی شکلات نیز مجاز است.

پس از اتمام برنامه، رعایت برنامه غذایی برای حفظ وزن دلخواه و همچنین ارتقای سطح سلامت توصیه می‌شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۰ساعت 10:11  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

اگر قصد داريد لاغر شويد، ادويه كاري را به رژيم غذايي روزانه خود اضافه كنيد.


نيمي از اين افراد غذاي خود را بدون ادويه و نيمي ديگر همراه با ادويه كاري مصرف كردند در ادامه معلوم شد در گروهي كه از ادويه استفاده كرده بودند سوخت‌وساز دروني بدنشان بيشتر شد و شاهد اين امر افزايش دماي داخلي بدن آنها بود.
گروهي از متخصصان تغذيه مي‌گويند اگر قصد داريد لاغر شويد، ادويه كاري را به رژيم غذايي روزانه خود اضافه كنيد.

به گزارش ایسنا، اين متخصصان تاكيد كردند كه يكي از مواد اصلي موجود در ادويه‌هاي كاري فلفل قرمز است كه دماي بدن را افزايش مي‌دهد و به سوختن كالري‌ها كمك مي‌كند. حتي نكته جالب‌تر اينكه اين ادويه به شما كمك مي‌كند كه در وعده غذايي بعدي كمتر غذا بخوريد.

به گزارش روزنامه ديلي اكسپرس، كارشناسان تغذيه در دانشگاه پوردو در ايالت ايندياناي آمريكا تصور مي‌كنند كه تركيب فعال موجود در فلفل موسوم به «كاپسايسين» مي‌تواند عامل اين اثرگذاري قوي و آشكار باشد.

در اين مطالعه تاثير ادويه فوق روي 25زن و مرد بالغ بررسي و مشخص شد.

نيمي از اين افراد غذاي خود را بدون ادويه و نيمي ديگر همراه با ادويه كاري مصرف كردند در ادامه معلوم شد در گروهي كه از ادويه استفاده كرده بودند سوخت‌وساز دروني بدنشان بيشتر شد و شاهد اين امر افزايش دماي داخلي بدن آنها بود.

اين مطالعه در مجله روانشناسي و رفتار منتشر شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۰ساعت 11:41  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

گردن خود را در مركز ستون فقرات نگه داريد


اين كارشناسان پيش از هر اقدامي تاكيد دارند كه براي پيشگيري از گردن درد، سر خود را در مركز ستون فقرات‌تان نگه داريد. با اين كار نيروي جاذبه زمين به جاي اينكه مخالف با گردن شما فشار وارد كند در راستاي آن و موافق با آن عمل مي‌كند.
عوامل متعددي باعث بروز گردن درد مي‌شوند كه گاهي اين درد منجر به دردهاي مداوم و آزاردهنده در دست‌ها مي‌شود. معمول‌ترين عواملي كه باعث بروز گردن درد مي‌شوند شامل التهاب بافت‌هاي نرم اطراف مفصل‌هاي مهره‌اي، وضعيت نامناسب سروشانه‌ها، تغيير شكل مهره، آرتروز، ديسك، بيماري‌هاي ناشي از گرفتگي‌هاي عضلاني و خشكي مفاصل هستند اما چگونه مي‌توانيم از اين عضو مهم و حياتي به‌خوبي محافظت كرده و از بروز گردن درد تا حد امكان جلوگيري كنيم؟

به گزارش ایسنا، كارشناسان مركز تخصصي مايوكلينيك در مقاله جديدي كه در سايت اين مركز منتشر شده است چندين راه‌كار مفيد را در پيشگيري از گردن درد توصيه كرده‌اند.

اين كارشناسان پيش از هر اقدامي تاكيد دارند كه براي پيشگيري از گردن درد، سر خود را در مركز ستون فقرات‌تان نگه داريد. با اين كار نيروي جاذبه زمين به جاي اينكه مخالف با گردن شما فشار وارد كند در راستاي آن و موافق با آن عمل مي‌كند.

هرگز گردن خود را خم نكنيد بلكه اگر لازم است صندلي خود را كوتاه‌تر يا ارتفاع ميز خود را بالاتر ببريد تا مجبور نشويد گردن خود را خم كنيد. بسياري از بيماري‌ها و عوارض گردني ناشي از خم كردن گردن به مدت طولاني است. بنابراين ميز كار، صندلي و رايانه خود را متناسب با هم تنظيم كنيد.

از انجام نرمش‌ها و حركاتي كه مجبور به خم كردن گردن هستيد، پرهيز كنيد.

براي حرف زدن با تلفن گردن خود را خم نكنيد و اگر زياد از تلفن استفاده مي‌كنيد حتما از گوشي هدفون استفاده نماييد.

اگر زياد در حالت نشسته كار مي‌كنيد و مجبور هستيد گردن خود را خم كنيد حتما با يكي از دستان‌تان از وزن سر و فشار آن روي مهره‌هاي گردن بكاهيد تا كمتر دچار صدمات گردني شويد.

اگر مدت طولاني پشت رل مي‌نشينيد يا با رايانه كار مي‌كنيد هراز گاهي گردن و ستون فقرات خود را به عقب بكشيد تا از كشيدگي گردن خود بكاهيد.

بين ساعت كار حتما به خود زنگ تفريح بدهيد و مدت‌ كوتاهي استراحت كنيد.

هنگام مطالعه تا حد امكان كتاب يا روزنامه را بالا نگه داريد.

از خوابيدن روي شكم خودداري كنيد چون اين وضعيت فشار زيادي را به گردن شما وارد مي‌سازد. همچنين از بالشتي استفاده كنيد كه گودي گردن را كامل پركند.

اگر خجالتي هستيد به‌جاي خم كردن گردن به‌طور دائمي، نگاه خود را پايين بياوريد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۰ساعت 11:25  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

ماءالشعیر سنگ کلیه را تشدید می‌کند


دکتر محمد افشاریان متخصص کلیه و مجاری ادراری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: این يك تصور غلط است که افراد برای دفع سنگ کلیه خود اقدام به نوشیدن ماء الشعیر می کنند.
ماء الشعیر نوشیدنی است که به علت داشتن قند و اگزالات بالا در درمان سنگ کلیه به هیچ عنوان اثری نداشته و حتی تشدید کننده آن است.
                   
دکتر محمد افشاریان متخصص کلیه و مجاری ادراری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: این يك تصور غلط است که افراد برای دفع سنگ کلیه خود اقدام به نوشیدن ماء الشعیر می کنند.

افشاریان اظهار داشت: این نوشیدنی سرشار از اگزالات است که به شدت سنگ ساز می باشد.

وی با بیان اینکه شایع ترین سنگ کلیه اگزالات کلسیم است خاطرنشان کرد: اگزالات موجود در ماءالشعیر موجب تشدید سنگ کلیه می شود و بیمار را در شرایط اورژانسی قرار می دهد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۰ساعت 11:18  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

حرکات انیمیشن برای ابکردن چربیهای موضعی مضر


 حركات 56 گانه انيميشن براي لاغر كردن شكم

 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

 
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 14:43  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

با پر کردن سبد غذایی‌تان از انواع خوراکی‌های سالم و مفید می‌توانید پوستی سالم، زیبا و جوان داشته باش

خیلی‌ها ریشه بسیاری از ناراحتی‌های بدنشان را در عوامل خاص و بیماری‌های عجیب و غریب جست‌وجو می‌کنند؛ در حالی که بعد از کلی تحقیق و معاینه و آزمایش، تازه به این نتیجه می‌رسند که همه چیز زیر سر تغذیه‌شان بوده! سلامت پوست هم از این سهل‌انگاری مستثنی نیست...

 

آب :

اولین و مهم‌ترین چیزی که می‌توانید به بدنتان برسانید تا پوستتان زیباتر و سالم‌تر شود، آب است. هرچه آب بیشتری بنوشید مواد مضر بیشتری از بدنتان دفع شده و ظاهر پوستتان بهتر می‌شود.

1.آووکادو :

این میوه پر خاصیت سرشار از بیوتین است و برای جلوگیری از خشکی پوست، سستی مو و شکنندگی ناخن بسیار مفید است. استفاده موضعی از این میوه می‌تواند سوختگی را التیام بخشد. می‌توانید در خانه ماسک مرطوب‌کننده آووکادو درست کنید. ابتدا هسته این میوه را در بیاورید؛ بعد، پوست آن را بگیرید و مانند پوره له کنید. روغن این میوه بسیار نرم‌کننده است و ویتامین E نیز دارد.

2.چای سبز :

پلی‌فنول‌های انباشته‌شده در چای سبز از آن نوشیدنی پرخاصیتی ساخته‌اند. سعی کنید روزانه 4 فنجان چای سبز بنوشید؛ سرد یا گرمش هم تفاوتی نمی‌کند. هنگام نوشیدن چای به آن شیر یا شکر نیفزایید.

3.گوجه‌فرنگی :

دانشمندان آلمانی دریافته‌اند مصرف موضعی رب گوجه خانگی همراه روغن زیتون از آفتاب‌سوختگی پوست جلوگیری می‌کند. گوجه‌فرنگی سرشار از لیکوپن و کاروتنویید است. این ریزمغذی‌ها می‌توانند پوست را در برابر صدمات ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.

4.هندوانه :

هندوانه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که رادیکال‌های آزاد را جذب کرده و از فعالیت‌های مضر آنها جلوگیری می‌کنند.

5.ماهی :

ماهی حاوی کاروتنوییدی به نام آکستانتین است که به پوست خاصیت الاستیسیته می‌بخشد. پس اگر می‌خواهید پوستتان کمتر چروک شود بهتر است ماهی را پای ثابت رژیم غذایی خود قرار دهید.

6.کلم بروکلی :

بروکلی نوعی سبزی است که خواص سلامت‌بخش متنوعی دارد. حتما پیش از این هم شنیده‌اید که: «برای سلامت خودتان بروکلی بخورید» و حالا از ما هم بشنوید که: «برای سلامت پوستتان بروکلی بخورید.» یکی از مواد مفید بروکلی ویتامین A است که در ساخت سلول‌های پوست نقش مهمی ایفا می‌کند و با مصرف آن تجدید سلول‌های پوست بهتر و با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

7.گریپ‌فروت :

گریپ‌فروت میوه‌ای سرشار از ویتامین C است که پوست شما نیاز مبرمی به آن دارد.

8.انار :

انار میوه‌ای سرشار از آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند ساخت کلاژن را در بدن افزایش دهد. دانه‌های انار را گاهی روی پوست‌تان قرار دهید و از فواید بی‌نظیر آنها بهره‌مند شوید.

9.اسفناج :

ملوان زبل را به خاطر دارید؟ قرار نیست با خوردن اسفناج مثل آن شخصیت کارتونی زورتان زیاد شود اما ویتامین A فراوان این سبزی می‌تواند پوست‌تان را جوان و شاداب ‌کند.

10.لبنیات کم‌چرب :

یکی از دیگر از گروه‌های غذایی که ویتامین A قابل توجهی دارند، انواع لبنیات هستند. اگر می‌خواهید با لبنیات، نیاز پوستتان را به ویتامین A برآورده سازید، باید انواع کم‌چرب لبنیات را انتخاب کنید تا انواع مضر چربی به بدنتان نرسد.

11.هویج :

هویج را به خاطر ویتامین A زیادش خوب می‌شناسند. از آنجا که ویتامینA یکی از ویتامین‌های ضروری برای پوست محسوب می‌شود، بهتر است هویج را در برنامه غذایی خود داشته باشید.

12.تخم‌مرغ :

تخم‌مرغ سلول‌های آسیب‌دیده با رادیکال‌های آزاد را ترمیم می‌کند؛ زیرا سرشار از پروتئین است. از طرفی، مقادیر قابل توجه بیوتین تخم‌مرغ باعث شده این ماده غذایی از خشکی پوست هم جلوگیری کند.

13.گردو :

اگر پوست جوان و سالمی می‌خواهید، باید در رژیم غذایی خود مقادیر کافی اسید چرب امگا 3 داشته باشید. گردو منبع خوبی از این ماده مغذی است. به علاوه، اگر طعم ماهی را زیاد دوست ندارید، گردو جایگزین خوبی برای دریافت این ماده است. اسید چرب امگا 3 باعث نرمی پوست و مو شده و ظاهر جوان‌تری به شما می‌بخشد.

14.حبوبات :

یکی دیگر از منابع غنی پروتئین، حبوبات هستند. این گروه غذایی می‌توانند خراب‌کاری‌های رادیکال‌های آزاد بر پوست را از بین ببرند. پروتئین‌ها در بدن به مواد تشکیل‌دهنده‌شان یعنی آمینواسید‌ها تبدیل می‌شوند. سلول‌های بدن هم از آمینواسید ساخته شده‌اند بنابراین در دسترس بودن آمینواسید کافی امکان بازسازی سلول‌ها را به بدن می‌دهد.

15.پرتقال :

حتما شنیده‌اید که برای دریافت ویتامین C پرتقال بخورید. ویتامین C این میوه تاثیر بسزایی بر پوست می‌گذارد.

16.غلات کامل :

اگر سبوس غلات از آنها جدا نشوند، به آنها غلات کامل می‌گویند. این گروه غذایی منبع مناسبی از سلنیوم هستند که پوست به این ماده معدنی نیاز دارد. انواع غلات صبحانه و نان و برنج قهوه‌ای می‌توانند سلنیوم مورد نیاز پوست را فراهم کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 14:27  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

درمان باخواص طبیعی /چغندر.....برگ چغندر......مرزه....


چغندر

 

   چغندر گیاهی است با فواید بسیار که پخته ی آن را لبو می گویند . بخش های خوراکی این گیاه هم برگ آن است و ،هم ریشه آن. در برگ های این گیاه در طول روز قند تولید می شود و هنگام عصر اگر برگ آن را خام بخورید کاملاً شیرین است.

مشخصات

به طور کلی گیاه چغندر چند نوع است:

1. چغندری که برگ آن مصرف می شود و معمولا برگ چغندر گفته می شود .

2. چغندری که معمولا ریشه آن مصرف می شود و برگ آن جنبه علوفه دام دارد و در مصرف غذای انسانی کاربرد ندارد و سه رقم است:

الف) چغندر لبو که ریشه آن غده  گرد و شلغمی شکل است و به رنگهای سرخ تیره مایل  به سیاه و یا سفید می باشد کمی شیرین است (8-5 درصد) قند دارد و به مصرف غذایی به عنوان سبزی می رسد و یا پخته آن به نام لبو خورده می شود.

ب) چغندر علو فه ای که ریشه آن دراز حجیم و شیرینی آن کم و محصول در هکتار آن زیاد و به مصرف علو فه دامی می رسد.

ج) چغندر قند که ریشه آن مخروطی حجیم به رنگ زرد روشن و دارای مقدار زیادی قند است (20- 15 درصد)و از آن در کارخانجات قند برای قند گیری استفاده می شود .از برگ تمام انواع چغندر های ریشه ای نیز به عنوان علو فه استفاده می شود.

چغندر گیاهی است دو ساله دارای برگهای پهن چیندار سبز تیره که مستقیما از ریشه خارج می شوند ، ساقه گل دهنده در سال دوم یا به طور کلی پس از دیدن یک دوره سرما ی زمستانه به گل می نشیند و میوه می دهد. دانه های آن در اطراف شاخه گل دهنده می رسند ودر هر میوه دانه وجود دارد. میو ه هایی هستند که فقط یک دانه بیشتر نمی دهند این نوع را مو نو ژرم نامند.

این گیاه بطور وحشی در مناطق شمال غرب ایران دیده سده است و به طور پرورشی در اغلب مناطق ایران کاشته می شود.

خواص- کاربرد

چغندر به طور کلی بند آورنده خون و مقوی معده و برای معالجه اسهال خونی مفید است. ریشه چغندر ضد سرفه است . چینی های قدیم ریشه چغندر را به عنوان مقوی برای زنان به کار می برند و معتقد بودند که در ریشه چغندر هورمنهای جنسی زن یافت می شود {رید}

در هندو چین شیره برگهای تازه چغندر برای معالجه اسهال خونی به کار می رود {کروست و پتلو} در هندوستان از بذر چغندر به عنوان خنک کننده و معرق استفاده می شود .برگهای له شده چغندر برای التیام سو ختگی پوست به کار می رود. ریشه چغندر از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی معتدل است و حرارت آن کمی می چربد و کمی قابض. نوع سیاه آن با قبض بیشتر و نوع سفید آن محلل است. خواص آن محلل است و باز کننده گرفتگی ها و انسداد مجاری. خوردن ریشه چغندر شکم را بند می آورد و نفاخ است و ملین و بهترین قسمتهای چغندر از نظر دارویی برگ آن است و دمهای برگ آن از غده ریشه آن بهتر و نافع تر است. خوردن برگ پخته آن برای رفع رعشه و تحریک قوای جنسی نافع است ، بخصوص اگر با برگها با دنباله قرمز رنگ آن خورده شود و اگر با سرکه و خردل خورده شود برای باز کردن گر فتگی های طحال و تحلیل ورم طحال موثر است و درد کلیه و مثاته و امراض مقعد را تسکین می دهد و آب برگ آن اگر با داروهای مسهل خورده شود. برای خارج ساختن بلغم کمک می کند و در دمفاصل و نقرس را تسکین می دهد و اگر آب برگ نیم گرم آن را با عسل و روغن بادام مخلوط و چند قطره آن را در گوش بریزند درد گوش را تسکین دهد.

ضماد آب برگ نیم گرم آن با بوره ارمنی برای جلو گیری از ریختن مو و استسقا مفید است و اگر با آب برگ آن و یا با آب برگ پخته آن حقنه شود برای درد روده و بیرون آمدن مقعدنافع است و گذاردن دست و پا در آب پخته برگ آن به طور مکرر برای رفع ترک و شقاق که در اثر سرما به دست و پا عارض شود مفید است . مالیدن برگ پخته آن پس از سرد شدن روی پوست برای سو ختگی آتش و سو ختگی در اثر آب جوش و باد سرخ نافع است.

چغندر و برگ آن مضر معده است و اسراف در خوردن آن قی آور و موجب سوزاندن خون است و دل پیچه ایجاد می کند ،از این نظر بهتر است با عدس پخته شود و با خردل و یا آب غوره خورده شود.

   
 

خواص غذایی چغندر

    چغندر گیاهی است با فواید بسیار که پخته ی آن را لبو می گویند . بخش های خوراکی این گیاه هم برگ آن است و ،هم ریشه آن. در برگ های این گیاه در طول روز قند تولید می شود و هنگام عصر اگر برگ آن را خام بخورید کاملاً شیرین است.

مصرف شیره ی چغندر نیز از قدیم رواج داشته است و رنگ زیبای آن موجب می شده که آن را مانند خون انسان بدانند.

چغندر حاوی مقدار زیادی عنصر پتاسیم ، 

فسفر  ، کلسیم  ، گوگرد ، ید ، آهن و مس است و همچنین عناصر بسیار کمیابی مثل روبیدیوم (RUBIDIUM) و کاسیوم (CAESIUM) در آن وجود دارد. کربوهیدرات ، کمی پروتئین و ویتامین هایی چون B1  و B2  ، نیاسین ، B6  ، B12  و C  در آن موجود است.

چغندر به دلیل دار بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای درد مفاصل و نقرس مفید است.

شیره ی چغندر سیستم گردش خون را بهبود می بخشد و به عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند.

از جمله خواص دیگر شیره ی چغندر :

* کمک به جذب آهن  و تولید گلبول های قرمز خون (برای زنانی که از کم خونی  رنج می برند مفید است)

* کمک به حفظ سلامت سلول ها

* کمک به حفظ سلامت کل بدن با کمک آنتی اکسیدان  های موجود در آن

* کمک به جذب بهتر بسیاری از مواد مغذی

* کمک به حفظ سلامت کبد (1) (پاک کننده ی عالی صفراست)

* افزایش باروری 

خواص دارویی چغندر

- خوردن چغندر پخته رعشه را معالجه می کند و بسیار آرام بخش است.

- لبو به علت دارا بودن عناصر کمیاب از بیماری جذام جلوگیری می کند. فسفر دارد ، پس برای مغز و اعصاب مفید است.

-  برای استحکام استخوان ها  مفید است.

- لبو با اینکه 17 درصد قند دارد، ولی خنک است و این خاصیت خنکی در برگ آن بیشتر است . از این رو آب لبو برای التهاب مثانه، رفع یبوست و بیماری های پوست  مفید است.

- لبو ویتامین های A  ، B و C دارد از این رو اشتها آور است و بهتر است همیشه به سالاد افراد کم وزن  اضافه شود.

 مصرف چغندر لکه های سفیدی که در پوست بدن پدید آمده و موجب مرض پیسی می شود را از بین می برد. از این رو امام محمد باقر ( ع ) فرمودند : قوم بنی اسرائیل از لکه های سفیدی که در بدن خود مشاهده می کردند ، به حضرت موسی شکایت نمودند. حضرت موسی این مطلب را به خداوند عرضه کرد. به موسی وحی شد که به بنی اسرائیل فرمان ده تا گوشت گاو را با چغندر بخورند تا شفا یابند.حتی برگ چغندر نیز خواص بسیاری زیادی دارد که از آن جمله؛

- برگ خام چغندر آرام بخش و خنک است و اگر پخته شود موجب نفخ نمی شود.

- برگ خام چغندر ورم طحال  را بهبود می بخشد.

- جهت درد مفاصل  و نقرس سودمند است (چون مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد).

- شستشوی سر با جوشانده ی برگ چغندر شوره  و چربی مو را از بین می برد و ضد شپش  است.

- قرار دادن دست و پای ترک خورده در آب گرم شده ی برگ چغندر موجب بر طرف شدن عارضه می شود.

- جوشانده ی برگ چغندر کلاً برای پوست و مو بسیار مفید است و ضد جوش  ، ضد ورم ، ضد ریزش مو  ، ضد کک و مک و سوختگی با آفتاب  است.

امام رضا ( ع ) فرمودند : به بیماران خود برگ چغندر بخورانید ، زیرا در برگ چغندر شفاست و ضرری در آن نیست و موجب آرامش است.

پس چه خوب است از این سبزی در غذاهایی مثل آش استفاده کنیم.

 منبع KEPUNZEL.COM

 

لیموترش


طبع سرد وخشک

خواص : ليمو ترش بعلت داشتن خواص اسيدي ضد عفوني كننده قوي است . حتي اگر در مسافرتها به آب آشاميدني مشكوك هستيد و مي ترسيد از آن بنوشيد كافي است چند قطره آب ليمو ترش را در آن بريزيد . آب ر ا كاملا استرليزه كرده و ميكربهاي موجود در آب را از بين مي برد.

كسانيكه مي خواهند خود را لاغر كنند اگر صبح ناشتا آب ليمو ترش را با يك ليوان آب مخلوط كنند و مقدر كمي عسل بآن اضافه نمايند و آنرا بنوشند تا ظهر گرسنه نخواهند شد و بدين ترتيب از شر چربيهاي اضافي راحت خواهند شد .

بهترين كلسيم آن است كه از پوست تخم مرغ و آب ليمو تهيه مي كنند . براي تهيه كلسيم طبيعي يك تخم مرغ را تميز شسته و در يك ليوان بگذاريد و روي آن آّ يك ليمو ترش را بريزيد و آنرا مدت دو سه ساعت در جاي خنكي بگذاريد سپس تخم مرغ را در آورده و آب ليمو را كه داراي مقدار زيادي كلسيم است مي توانيد روي سالاد ريخته و يا با عسل يا شكر شيرين كرده بنوشيد از تخم مرغ هم كه پوست آن نرم شده مي توانيد هنوز استفاده كنيد .
براي گلو درد بهترين دارو ليمو ترش است . يك قاشق چايخوري آب ليمو ترش را در آب نيم گرم بريزيد و با آن غرغره كنيد ورم گلو و گلو درد را بر طرف خواهد كرد .
براي گرفتگي بيني و زكام كافي است چند قطرع آب ليمو را با يك قاشق چايخوري آب مخلوط كرده و در بيني بچكانيد . براي رفع ورم معده و روده بايد يك ليمو ترش را با پوست و هسته له كنيد و آنرا با يك ليوان آب سرد و يك قاشق عسل مخلوط كده و بمدت يك ساعت قبل از خواب نوشيد .
براي جلوگيري از خونريزي بيني كافي است كه يك تكه پنبه را آغشته به آ ب ليمو كرده و در سوراخ بيني بگذاريد خون دماغ را برطرف خواهد كرد .
اگر در صورت شما لكه و جوش قرمز رنگ وجود دارد درمان آن با آب ليمو و نمك است . بدين ترتيب كه در مقداري آب ليمو نمك بزنيد و آنرا با پنبه روي صورت خود بماليد لكه ها و جوشها را برطرف مي كند .
بهترين دارو براي پوست دست شما مخلوط گليسيرين و آ ب ليمو است . آب ليمو و گليسرين را به نسبت مساوي مخلوط كنيد و بدستهاي خود مباليد ببينيد كه چقدر پوست دستها صاف مي شود . در زمستان براي جلوگيري از سرما زدگي دستهاي خود را با آ ب ليمو ماساژ دهيد . خوردن آب ليمو سنگهاي كليه را نيز دفع مي كند.
منبع : کتب طب سنتی

 

مصرف مرزه در کاهش وزن موثراست

مصرف50 میلیگرم مرزه 3 بار در روز باعث ایجاد تغییر در فعالیت انعقادی و كاهش وزن میشود.این مطالعه تجربی در دانشگاه علوم پزشكی لرستان انجام شد كه طی آن 36 بار به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. یافتهها حاکی از آن است در گروهی كه روزانه 3 بار گیاه مصرف كرده بودند وزن گروه آزمون نسبت به گروه شاهد 9،24 درصد كاهش نشان داد.


آب چغندربرای تقویت بنیه مفیداست

این نوشیدنی به حدی جذب اکسیژن را کاهش می‌دهد که با هیچ وسیله دیگری مثل تمرین کردن زیاد دستیابی به این حد امکان پذیر نیست. چغندر گیاهی است با فواید بسیار که بخش‌های خوراکی این گیاه شامل هم برگ آن و هم ریشه آن هستند. در برگ‌های این گیاه در طول روز قند تولید می‌شود و هنگام عصر اگر برگ آن را خام بخورید کاملا شیرین است. مصرف شیره چغندر نیز از قدیم رواج داشته است. چغندر حاوی مقدار زیادی عنصر پتاسیم ، فسفر، کلسیم، گوگرد، ید، آهن و مس است. همچنین عناصر بسیار کمیابی مثل روبیدیوم و کاسیوم در آن وجود دارد.کربوهیدرات، کمی پروتئین و ویتامین‌ هایی چون ب 1و ب 2، نیاسین، ب 6، ب 12و ث در آن موجود است.چغندر به دلیل دارا بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای درد مفاصل و نقرس مفید است. شیره چغندر سیستم گردش خون را بهبود می‌بخشد و به عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند .

 
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 13:54  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

راهكار برای غلبه بر ولع خوردن شیرینی3


راهكار برای غلبه بر ولع خوردن شیرینی

«گیاه برگ شیرین» موجود در عطاری‌ها نیز یك جایگزین قندی واقعا طبیعی و مناسب است. این گیاه حتی برای مبتلایان به دیابت هم قابل استفاده است. این گیاه خواص بسیار دیگری نیز دارد. برای مصرف این گیاه می‌توانید آن را در نوشیدنی خنك خود ریخته و بدون نگرانی از نوشیدن آن لذت ببرید.

ایسنا نوشت : 

همه ما می‌دانیم كه مقادیر زیاد قند موجود در مواد غذایی فرآوری شده برای سلامتی مضر است و هرچند مدت كوتاهی به ما انرژی می‌دهد اما موجب بروز سردردهای مكرر می‌شود و در ما نیاز كاذبی به مصرف بیشتر این مواد خوراكی ایجاد می‌كند كه پیامد آن اعتیاد به این قبیل خوردنی‌های شیرین است.

نكته قابل توجه این است كه آیا راهی وجود دارد كه بتوان این ولع سیری ناپذیر برای خوردن مواد قندی را كنترل كرد؟

به گزارش سایت اینترنتی ارگانیك، كارشناسان تغذیه می‌گویند اگر شما هم به این ولع شیرینی خوری دچار می‌شوید بهتر است به دنبال منابع قندی طبیعی باشید تا ضمن ایجاد احساس رضایت از بروز آسیب‌های جدی در بدنتان جلوگیری كنید.

در این مقاله 3 راه طبیعی و بی‌ضرر برای مقابله با ولع خوردن مواد قندی ارائه شده است كه به قرار زیر است:

-‌ به میوه‌ها بیشتر اطمینان كنید. هرچند میوه‌ها هم حاوی قند بویژه فروكتوز هستند اما در عین حال منبع غنی از فیبر خوراكی هستند كه به همین دلیل زودتر احساس سیری ایجاد می‌كنند و برخلاف میان وعده‌های قندی مصنوعی، مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارند. البته برخی ازمیوه‌ها هستند كه ذخیره قندی بسیار بالایی دارند بنابراین بیشتر مصرف سیب و توت‌ها توصیه می‌شود كه هم شیرین هستند و هم به اندازه سیب و آناناس و میوه‌های خشك شده مملو از قند نیستند. بعلاوه اگر همراه داشتن انواع میوه‌ها در طول روز برایتان كار دشواری است می‌توانید دسرهای مختلف میوه از قبل را تهیه كرده تا در صورت نیاز از این دسرهای طبیعی استفاده كنید.

- عسل ارگانیك هم یك گزینه مناسب قندی است. هرچند عسل ارگانیك نیز حاوی مقادیر زیادی قند فروكتوز و گلوكز است و نباید زیاد مصرف شود اما به هر حال نسبت به عسل فرآوری شده و تصفیه شده گزینه سالمتری است و واقعا خواص مفیدی دارد بویژه عسل تیره كه سرشار از آنتی اكسیدانها است. برای اینكه با طعم خاص عسل ارگانیك مشكل نداشته باشید می‌توانید آن را همراه با ماست كم چرب یا چای مصرف كنید.

- «گیاه برگ شیرین» موجود در عطاری‌ها نیز یك جایگزین قندی واقعا طبیعی و مناسب است. این گیاه حتی برای مبتلایان به دیابت هم قابل استفاده است. این گیاه خواص بسیار دیگری نیز دارد. برای مصرف این گیاه می‌توانید آن را در نوشیدنی خنك خود ریخته و بدون نگرانی از نوشیدن آن لذت ببرید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 11:30  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

«مريم گلي» ضدآلزايمر، ضد سرطان و كاهنده قندخون است همچنين محرك سيستم ايمني بدن و تا حدي آرام‌بخش است


گياه دارويي «مريم گلي» ضدآلزايمر، ضد سرطان و كاهنده قندخون است همچنين محرك سيستم ايمني بدن و تا حدي آرام‌بخش است.
به گزارش مشرق به نقل از فارس، مريم گلي گياه دارويي است و در كتب طب سنتي به نام «مريمي» نام برده شده است و در زبان عربي «مريميه» و «شالبيه» و «مريميه صغيره» نام برده مي‌شود.

مريم گلي از روزگاران گذشته مورد استفاده قرار مي‌گرفت و به عنوان داروي مؤثر براي معالجه عوارض نيش حشرات مفيد است همچنين داروي تونيك و مقوي براي تقويت روح، بدن و افزايش طول عمر به كار برده مي‌شد.

*مريم گلي ضد عفوني كننده قوي است
-----------------------------------------------

گياه مريم گلي ضد درد، آرامش بخش و براي كاهش قند خون مفيد است. برگ‌هاي مريم گلي داراي اسانس روغني فرار، ساپونين و يك ماده تلخ به نام پيكرو سالوين است و داراي خاصيت متوقف كردن رشد باكتري و داراي اسيد‌هاي آلي است همچنين داروي ضد عفوني كننده بسيار قوي است.

در آنژيم و انواع گلو درد نيز از اين گياه استفاده مي‌شود. جوشانده غليظ اين گياه اگر با آب مخلوط شود براي دردهاي مفصلي، روماتيسم و حتي راشيتيسم كودكان بسيار مفيد و مؤثر است.

اين گياه در تمام مناطق معتدله رشد مي‌كند و داراي گل‌هاي زيبايي است و جزء گياهان معطر و خوشبو است كه طعم بسيار تلخي دارد و اين گياه آرام بخش و مقوي اعصاب است.

محمد صالحي سورمقي استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار مي‌كند: مريم گلي از خانواده نعنا است كه بيشتر از برگ‌هاي آن استفاده مي‌شود؛ يك گياه تلخ مزه‌اي است، داراي اسانس و رايحه مشخصي است. به عنوان پرمصرف‌ترين گياه دارويي sayf محسوب مي‌شود.

*ضد سرطان، ضد ميكروب، آنتي اكسيدان و محرك سيستم ايمني است
--------------------------------------------------------------------------------------

به گفته وي مريم گلي ضدسرطان، ضدآلزايمر، ضدميكروب، ضدتعريق، آنتي‌اكسيدان، كاهش دهنده شير در زنان باردار، و كاهش دهنده ميل جنسي، كاهنده قند خون، قاعده‌آور و پرفشاري خون است همچنين محرك سيستم ايمني بدن و تا حدي آرام‌بخش است.

استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌گويد: در اروپا از در قديم‌الايام براي كاهش شير زنان استفاده مي‌شد، اين گياه ضدآلزايمر قوي است و به شكل قرص و قطره تهيه شده است و در ايران از قديم به عنوان داروي آرام‌بخش و برطرف كننده سوء هاضمه، درد و نفخ استفاده مي‌شد.

*عوارض مريم گلي
-----------------------

صالحي سورمقي اضافه مي‌كند: بر اثر مصرف مقدار زياد مريم‌گلي در مدت طولاني موجب افزايش ضربان قلب، گرگرفتگي، خشكي دهان، تشنج و سرگيجه مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 8:42  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

خوردن 3 موز در روز، سكته مغزي را از شما دور مي‌كند


اين يافته تاييد مي‌كند كه پيشگيري از هزاران مورد سكته مغزي با مصرف ساير مواد غذايي غني از پتاسيم مثل اسفناج، مغز خشكبار، شير، ماهي و عدس امكان پذير ست.
پزشكان انگليسي و ايتاليايي دريك مطالعه مشترك دريافتند كه خوردن 3 عدد موز در روز شما را در برابر سكته مغزي واكسينه مي‌كند.

به گزارش ايسنا، اين پزشكان در آزمايشات جديد خود متوجه شدند كه خوردن يك عدد موز همراه با صبحانه، يك عدد با ناهار و يك موز ديگر به هنگام عصر پتاسيم مورد نياز بدن شما را تامين كرده و به همين دليل احتمال تشكيل لخته‌هاي خوني در مغز را تا حدود 21 درصد كاهش مي‌دهد.

اين يافته تاييد مي‌كند كه پيشگيري از هزاران مورد سكته مغزي با مصرف ساير مواد غذايي غني از پتاسيم مثل اسفناج، مغز خشكبار، شير، ماهي و عدس امكانپذير ست.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، در اين مطالعه پزشكان اطلاعات حاصل از 11 بررسي مختلف را مورد بازبيني و تجزيه و تحليل قرار دادند. اين آزمايشات تاييد كرد كه مصرف حدود 1600 ميلي گرم پتاسيم در روز كافي است تا خطر احتمال سكته مغزي را بيش از يك پنجم كاهش دهد.

اين يافته حاصل مطالعات متخصصان دانشگاه وارويك در انگليس و دانشگاه ناپلس در ايتاليا است و شرح آن در مجله كالج كارديولوژي آمريكا به چاپ رسيده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر ۱۳۹۰ساعت 14:7  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

چگونه سيستم ايمني بدن را تقويت كنيم


افكار مثبت مي‌تواند سبب تقويت قدرت ايمني بدن شود. شايد اين مطلب غيرواقعي به نظر برسد، اما محققان دريافتند هر وقت فكري مثبت داشته و خوشبين‌تر باشيم، سيستم ايمني، قوي‌تر عمل مي‌كند.

جام جم: يكي از شيوه‌هاي موثر براي مقابله با بيماري‌ها، تقويت سيستم ايمني بدن است. در حقيقت تقويت اين سيستم، روشي موثر براي حفظ سلامت است. اما براي اين كار بهتر است نكاتي را در نظر داشته باشيد تا از بروز بيماري‌هاي مختلف نيز پيشگيري شود.

استرس را كاهش دهيد

متخصصان همگي اعتقاد دارند استرس به ميزان كم نه تنها طبيعي است، بلكه حتي براي انجام كارها ضروري نيز خواهد بود؛ اما وقتي ميزان استرس بيشتر شود و شرايطي غيرعادي فراهم سازد، بايد فكري به حالش كرد. در حقيقت حضور و هجوم هميشگي استرس مي‌تواند سلامت شما را با خطري جدي روبه‌رو كند به طوري كه طبق نتايج مطالعات صورت گرفته در اين زمينه استرس بيش از حد، باعث تضعيف قدرت ايمني بدن مي‌شود.

روابط اجتماعي را ناديده نگيريد

همه مي‌دانند داشتن دوست و همراه شدن با آنها تا چه حد مفيد است. اما آيا اين را هم مي‌دانيد كه اين دوستان به سلامت شما كمك مي‌كنند؟ مطالعه‌اي كه بتازگي در اين زمينه انجام گرفته است، مشخص كرده افرادي كه در زندگي اجتماعي‌شان روابطي قوي دارند، 50 درصد بيشتر از ديگران از تضعيف سيستم ايمني بدن نجات مي‌يابند.

نگرش مثبت در تقويت سيستم ايمني موثر است

افكار مثبت مي‌تواند سبب تقويت قدرت ايمني بدن شود. شايد اين مطلب غيرواقعي به نظر برسد، اما محققان دريافتند هروقت فكري مثبت داشته و خوشبين‌تر باشيم، سيستم ايمني، قوي‌تر عمل مي‌كند.

همچنين آنها تاكيد مي‌كنند تا مي‌توانيد بخنديد تا سيستم ايمني بدنتان تقويت شود. محققان مي‌گويند افرادي كه از ته دل و با صداي بلند مي‌خندند، سيستم ايمني بدن‌شان قوي‌تر عمل مي‌كند.

البته آنها هنوز به مطالعات بيشتر و كامل‌تري نياز دارند تا مطمئن شوند خنده مي‌تواند احتمال بروز بيماري را كاهش دهد؛ ولي در هر صورت، خنديدن در كنار هزاران اثر مثبتي كه دارد مي‌تواند سيستم ايمني بدن را نيز تقويت كند.

از آنتي‌اكسيدان‌ها غافل نشويد

خوردن مقدار زيادي ميوه و سبزيجات تازه به شما كمك مي‌كند آنتي‌اكسيدان‌هاي مورد نياز را دريافت كنيد. وجود اين مواد در غذاها سبب مي‌شود احتمال بروز بيماري‌هايي مانند سرطان ‌كاهش يابد. بنابراين بهتر است مقدار مصرف اين مواد را افزايش دهيد. براي اين كار مي‌توانيد از ميوه‌ها و سبزيجات با رنگ‌هاي مختلف مانند پرتقال، فلفل سبز، كلم بروكلي، كيوي، توت فرنگي، هويج، طالبي، زردآلو و... استفاده كنيد.

ويتامين‌ها را به رژيم خود اضافه كنيد

اگر احساس مي‌كنيد رژيم غذايي شما فاقد مواد غذايي مورد نياز است، بهتر است با مشورت پزشك از ويتامين‌ها استفاده كنيد. مصرف مقدار كافي و هميشگي اين ويتامين‌ها باعث مي‌شود سيستم ايمني بدن تقويت شود و در نتيجه احتمال بروز بيماري‌ها كاهش يابد. البته مصرف برخي از مواد غذايي و ويتامين‌ها مانند A، C،D، E، روي و منيزيم نيز به طور خاص براي تقويت سيستم ايمني بدن اهميت دارد.

برخي غذاها فقط كالري دارد؛ مراقب آنها باشيد

بعضي از مواد غذايي مانند انواع غذاهاي آماده، ساندويچ‌ها، نوشابه‌ها و برخي شيريني‌ها معمولا حاوي ويتامين، فيبر يا ديگر مواد مغذي نيستند. البته نبايد از وجود مواد شيميايي و مضر موجود در آنها نيز غافل شد. بنابراين آگاه باشيد چنانچه اين مواد غذايي را جايگزين ميوه‌ها و سبزيجات كنيد، سلامت خود را به خطر خواهيد انداخت.

تحرك و فعاليت را كنار نگذاريد

يكي از شيوه‌هاي ساده ولي مهم براي تقويت سيستم ايمني بدن، ورزش و فعاليت بدني است. ورزش منظم روزانه مي‌تواند استرس‌هاي شما را كاهش دهد. البته زياد در جستجوي ورزشي خاص نباشيد؛ هر فعاليتي مانند پياده‌روي، دويدن، شنا، يوگا يا دوچرخه‌سواري مفيد است و مي‌تواند به حفظ سلامت كمك كند.

خواب كافي

بدون داشتن خواب شبانه، سيستم ايمني بدن قادر نيست برابر بيماري‌هاي مختلف مقابله كند. بنابراين تا جايي كه ممكن است شرايطي آرام و مناسب براي خوابيدن فراهم كنيد.

نيكوتين را كنار بگذاريد

اگر هنوز هم عادت سيگار كشيدن را ترك نكرده‌ايد، بهتر است اين نكته را بدانيد كه سيگار كشيدن با تضعيف سيستم ايمني بدن نيز در ارتباط است.

دائم دست‌هايتان را بشوييد

يكي از ساده‌ترين راه‌ها براي مقابله با بروز بيماري‌ها و تقويت سيستم ايمني بدن، شستن مرتب دست‌هاست. بنابراين مرتب با آب و صابون دست‌هاي خود را به مدت 20 ثانيه بشوييد، زيرا با اين كار از بروز بيماري‌هاي مختلفي پيشگيري خواهيد كرد.
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ساعت 20:23  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

يك ماده چرب موسوم به اسيد اورسوليك موجود در پوست سيب از آتروفي و تحليل رفتن عضلات مي‌كاهد و موجب رشد


آتروفي يا همان ضعف عضلاني مي‌تواند مشكلات بزرگي ايجاد كند. بعلاوه اين عارضه بسيار شايع بوده و ممكن است فردي در مقطعي از طول عمر خود بر اثر بيماري يا بالا رفتن سن با اين مشكل مواجه شود. با اين حال هم اكنون هيچ دارويي براي حل اين مشكل وجود ندارد.

متخصصان علوم پزشكي دانشگاه يووا در يك مطالعه جديد دريافته‌اند كه يك ماده چرب موسوم به اسيد اورسوليك موجود در پوست سيب از آتروفي و تحليل رفتن عضلات مي‌كاهد و موجب رشد ماهيچه‌ها در موش‌هاي آزمايشگاهي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين ماده همچنين از مقدار چربي، قندخون، كلسترول و چربي تري گليسيريد مي‌كاهد و بنابراين مي‌توان از آن براي درمان تخريب عضلاني و اختلالات متابوليكي مثل ديابت استفاده كرد.

آتروفي يا همان ضعف عضلاني مي‌تواند مشكلات بزرگي ايجاد كند. بعلاوه اين عارضه بسيار شايع بوده و ممكن است فردي در مقطعي از طول عمر خود بر اثر بيماري يا بالا رفتن سن با اين مشكل مواجه شود. با اين حال هم اكنون هيچ دارويي براي حل اين مشكل وجود ندارد.

روزنامه يواس‌اي تودي در اين باره گزارش داد دكتر كريستوفر آدافر، متخصص غدد درون ريز در دانشگاه يووا كه مسووليت اين مطالعه را برعهده داشته است متذكر شد: ما فعاليت ژن عضلات را در افراد مبتلا به آتروفي عضلاني را مطالعه كرده و از اين اطلاعات براي پيدا كردن مواد شيميايي استفاده كرديم كه بتوانند روند آتروفي عضلاني را متوقف كنند. يكي از اين مواد ما را بسيار شگفت زده كرد. اين ماده اسيد اورسوليك نام دارد كه مقادير زياد آن درپوست سيب بازيافت مي‌شود.

شرح اين بررسي در مجله «متابوليسم سلولي» ارائه شده است.
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ساعت 20:17  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

.نكاتي در مورد فوايد گوشت مرغ


مرغ خام را به صورت فريزر شده مي‌توان تا دو سال در يخچال نگهداري كرد و از آنجايي كه گوشت مرغ 2 يا 3 حلقه چربي اشباع نشده دارد در مقايسه با گوشت قرمز بسيار مفيدتر است.
براساس مطالعات انجام شده غذاهايي مثل گوشت مرغ كه سرشار از نياسين هستند مي‌توانند از بيماري‌هاي مغزي از قبيل آلزايمر جلوگيري كنند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، مصرف گوشت مرغ در حفاظت از سيستم عصبي بدن موثر است.

سطح بالايي از ويتامين B3 كه به آن نياسين نيز مي‌گويند در گوشت مرغ موجود است كه از بيماري‌هايي كه ناشي از بالا رفتن سن است، جلوگيري مي‌كند.

پيشگيري از سرطان:

گوشت مرغ علاوه بر اينكه حاوي مقدار زيادي نياسين بوده، سرشار از سلينوم نيز هست. سلينوم در بدن يك آنتي‌اكسيدان محسوب مي‌شود. سلنيوم موجود در مرغ مي‌تواند به تحريك DNA كمك كند كه تحريك آن، در احياي سلول‌هاي آسيب‌ ديده و همچنين زدودن و رفع سلول‌هاي غيرعادي در بدن نقش دارد. اين ماده، در پيشگيري از سرطان نيز موثر است و به سلول‌هاي غيرعادي اجازه رشد و تكثير نمي‌دهد.

منبعي سرشار از پروتئين:

گوشت مرغ و همچنين قسمت‌هاي داخلي آن سرشار از پروتئين است. در واقع هر 4 گرم گوشت مرغ به طور تمام و كمال، 86 درصد پروتئين توصيه شده در رژيم غذاي را تامين مي‌كند.
پروتئين علاوه بر اينكه از پوكي استخوان جلوگيري مي‌كند در تقويت پوست و مو همچنين ترميم بافت‌هاي ماهيچه‌اي موثر است.

نكاتي جالب در مورد گوشت مرغ

مرغ خام را به صورت فريزر شده مي‌توان تا دو سال در يخچال نگهداري كرد و از آنجايي كه گوشت مرغ 2 يا 3 حلقه چربي اشباع نشده دارد در مقايسه با گوشت قرمز بسيار مفيدتر است.

گوشت مرغ يكي از كم خطرترين گوشت‌ها به شمار مي‌آيد زيرا، در بين افراد به ندرت ديده شده كه كسي به اين گوشت آلرژي داشته باشد. قسمت‌هاي داخلي مرغ از قبيل جگر و قلب آن نيز سرشار از مواد مغذي بوده كه به مصرف آنها توصيه زيادي شده است.

ويتامين‌ها و مواد معدني موجود در گوشت مرغ:

گوشت مرغ علاوه بر اينكه حاوي انواع مختلفي از ويتامين‌هاست، سرشار از ويتامين‌ها و مواد معدني مختلف نيز هست:

اسيد آمينه تريپتوفن:

از آنجايي كه اين آمينو اسيد مهم و ضروري در افزايش سطح سروتنين در مغز موثر است به خواب راحت و مفيد كمك زيادي مي‌كند. از خواص ديگر اين ماده مي‌توان به خاصيت ضد افسردگي آن اشاره كرد كه به شادماني افراد كمك زيادي مي‌كند.

نياسين:

اين ماده حياتي در تقويت پوست، دستگاه گوارشي و سيستم عصبي موثر است و با اثري كه در تبديل غذا به انرژي دارد از بيماري‌ آلزايمر جلوگيري مي‌كند.

سلنيوم:

سلنيوم با خاصيت آنتي‌اكسيداني كه دارد با اثر بر ترميم بافت‌هاي بدن، از انواع سرطان‌ها جلوگيري مي‌كند. اين ماده همچنين به عملكرد تيروئيد نرمال و سيستم ايمني بدن كمك زيادي مي‌كند.

ويتامين B6:

اين ويتامين با اثري كه برعملكرد پروتئين‌ها و گلبول‌هاي قرمز دارد از بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي‌كند.

فسفر:

فسفر، علاوه بر اينكه به عملكرد پروتيئن‌ها براي ترميم سلول‌ها و بافت‌ها كمك زيادي مي‌كند، در ساختمان دندان‌ها و استخوان‌ها نيز نقش مفيدي را ايفا مي‌كند.

موارد پيشنهادي در رابطه با گوشت مرغ

در رستوران‌ها، گوشت مرغ يكي از غذاهايي است كه بدون استثنا يافت مي‌شود و فوايد زيادي دارد.

در زير مواردي به عنوان پيشنهاد آورده شده است كه بهتر است در صورت تمايل به آن عمل كنيد:
ازآنجايي كه گوشت مرغ نسبت به گوشت‌هاي ديگر در همه جا به فراواني يافت مي‌شود اگر موارد بهداشتي آن را رعايت نكنيد به بيماري‌هاي خطرناكي مبتلا مي‌شويد پس بعد از تماس با گوشت مرغ خام، دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوييد.

پوست مرغ، چربي‌هايي در خود ذخيره دارد كه براي بدن مضر است قبل از پختن آن مطمئن شويد كه پوست آن را كاملا جدا كرده‌ايد. در حال حاضر اكثر مرغ‌هايي كه به بازار عرضه مي‌شوند هورمون‌هاي خطرناكي را در خود دارند، سعي كنيد از مرغ‌هايي استفاده كنيد كه هورمون كمتري را با خود دارند مثل مرغ‌هاي خانگي.

قبل از مصرف براي ترد شدن و خوش طعم شدن آن را در ماست يا آبليمو بخوابانيد و در دمايي كه سردتر از دماي اتاق است نگهداري كنيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۰ساعت 12:57  توسط دکتر شیدا حق بین توتونچی  | 

مطالب قدیمی‌تر